zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 9. prosinci 2020

11.12.2020
Voda
Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 9. prosinci 2020

Ministerstvo zemědělství předkládá stručnou zprávu se shrnutím nejdůležitějších skutečností o aktuálním stavu vodních zdrojů. Správci povodí situaci monitorují a vyhodnocují na základě aktuálních potřeb.

Stav podzemních vod se ve srovnání s předchozím týdnem mírně zhoršil a byl celkově normální. Hladina v mělkých vrtech ve srovnání s předchozím týdnem na území ČR převážně mírně klesala.

Nadále u podzemních vod pokračuje stav, kdy v západních a severozápadních Čechách přetrvává mírně podnormální stav, a v povodí dolní Ohře dokonce silně podnormální stav. Na ostatním území převládá nadnormální stav. Podíl pramenů, u kterých bylo dosaženo silného či mimořádného sucha, oproti minulému týdnu téměř nezměnil a tvoří 28 % všech objektů.

V období od 2. 12. do 9. 12. spadly na území České republiky srážky s celkovými úhrny do 10 mm. Tyto srážky měly zanedbatelný vliv na stav vodních toků. Na většině území České republiky jsou vodní stavy setrvalé nebo na mírném poklesu. V porovnání s dlouhodobým průměrem jsou průtoky ve vodních tocích průměrné až lehce nadprůměrné na území ve správě Povodí Moravy, průměrné nebo mírně podprůměrné průtoky se vyskytují ve východní a jižní části České republiky. Nejmenší průtoky při porovnání s dlouhodobým průměrem se vyskytují zejména v západních a částečně také v severních Čechách (10 - 50 % dlouhodobého průměru, zejména na území ve správě Povodí Ohře).

Významné vodárenské i víceúčelové nádrže jsou až na výjimky (tyto vodní díla mají nižší naplněnost převážně z provozních důvodů) naplněny z 65 - 100 % a jsou tak schopny zabezpečit požadované odběry. Na nádržích probíhají manipulace v souladu s manipulačními řády. U některých nádrží dochází k přechodu na zimní hladinu a s tím spojenými změnami zásobního objemu. Nádrže jsou připraveny zachytit či transformovat případné povodňové průtoky.

Přílohy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí