zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Naplnění vyššího emisního cíle prostřednictvím budov a obnovitelných zdrojů je pro českou ekonomiku příležitost

11.12.2020
Energie
Naplnění vyššího emisního cíle prostřednictvím budov a obnovitelných zdrojů je pro českou ekonomiku příležitost

V Česku nyní oproti roku 1990 vypouštíme o 35 % emisí méně. Naplnění většiny ze zbývajících 20 procentních bodů renovacemi budov a rozvojem obnovitelných zdrojů energie (OZE) přinese přes 900 miliard nových investic zejména pro malé a střední firmy, nejméně 80 tisíc pracovních míst, kvalitnější bydlení a čistější ovzduší. Na jejich vyvolání musí vláda použít adekvátní část z bezprecedentního objemu fondů, které na klimatická opatření EU postupně vyčleňuje.


Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie, řekl:
,,Největší klimatický problém Česka je výroba energie z uhlí. Paradoxně ho pálíme víc, než potřebujeme a velký objem elektřiny každoročně vyvážíme. Přitom máme dostupné domácí řešení přinášející snížení nákladů za energie i práci českým firmám a živnostníkům, úspory energie a obnovitelné zdroje. Jestli rozdrobíme chystané evropské fondy do desítky ,,taky-klimatických" opatření, nezbude dost na odchod od uhlí a Česko to bude jednou platit ze svého."


Petr Holub, ředitel Šance pro budovy, řekl:
,,Čekali jsme to v noci, přišlo to ráno. I pokud by pro Česko připadnul stejný cíl, tak dodatečné snížení emisí představuje 20 procentních bodů z úrovně roku 1990. Až tři čtvrtiny lze naplnit renovacemi budov a obnovitelnými zdroji a to je pro Česko také ekonomická příležitost pro cestu z krize a pro 80 tisíc zaměstnanců. Jsem rád, že i vláda v létě změnila svoji pozici, teď jde ještě o to správně využít stovky miliard, které budeme mít na splnění cíle k dispozici z několika evropských fondů."
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí