zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pět let od Pařížské dohody, budovu MŽP rozzáří barvy planety Země

12.12.2020
Klimatické změny
Pět let od Pařížské dohody, budovu MŽP rozzáří barvy planety Země

Ministerstvo životního prostředí se v sobotu 12. 12. 2020 připojí k oslavě výročí přijetí Pařížské dohody, která byla dojednána zeměmi Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu právě před pěti lety v Paříži. Na pár hodin se rozsvítí budova MŽP zelenou a modrou, barvami planety Země, ale i barvami konference OSN o změně klimatu jako součást kampaně britské ambasády #ClimateActionNow.

,,Česká republika patří ke skupině zemí, které berou ochranu klimatu vážně. Podpořili jsme zvýšení společného evropského cíle pro snižování emisí skleníkových plynů ze současných 40 % na 55 % v roce 2030 oproti roku 1990, který dnes schválila Evropská rada. V následujících letech nás čekají masivní investice do snižování emisí i adaptačních opatření v celkové výši více jak 300 miliard korun. Jen 150 miliard půjde na modernizaci a transformaci energetiky, dopravy a průmyslu. Díky tomu dokážeme přejít na nízkoemisní ekonomiku, vyměnit další staré kotle na uhlí v domácnostech, zvýšit podíl výroby energie z obnovitelných zdrojů a vytvořit víc jak 130 tisíc nových pracovních míst. V neposlední řadě máme na stole jasný plán ke schválení vládou, i když méně ambiciózní, než bych si sám přál, kdy ukončíme spalování uhlí v energetice nejpozději v roce 2038," komentuje ministr životního prostředí Richard Brabec.

Hlavním nástrojem MŽP pro investice do udržitelné energetiky, dopravy a průmyslu je Modernizační fond, který bude od příštího roku financovat projekty prostřednictvím devíti samostatných programů. Již dnes jsou vyhlášeny tzv. předregistrační výzvy, které se týkají prvních třech programů zaměřených na: Modernizace soustav zásobování tepelnou energií, Nové obnovitelné zdroje v energetice a Zlepšení energetické účinnosti a snižování emisí skleníkových plynů v průmyslu.

Pařížská dohoda je hlavní mezinárodní smlouvou, která stanovuje dlouhodobý cíl ochrany klimatu: udržet nárůst průměrné globální teploty výrazně pod hranicí 2°C v porovnání s obdobím před průmyslovou revolucí a usilovat o to, aby nárůst teploty nepřekročil hranici 1,5°C.

Pařížskou dohodou se Česká republika spolu s ostatními členskými státy EU zavázala snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o nejméně 40 % ve srovnání s rokem 1990. Dohoda vstoupila v platnost v listopadu 2016, smluvními stranami jsou státy ze všech pěti kontinentů světa a zahrnují téměř všechny významné producenty emisí skleníkových plynů. Dohodu ratifikovala také EU a všechny její členské státy. Česká republika se stala její smluvní stranou v listopadu 2017.

Budova ministerstva se zabarví do modré a zelené v podvečer 12. 12., přibližně od 16:00 a osvětlení zhasne nejpozději do 22:00 hodin. Chceme tím nejen oslavit pět let nejdůležitější mezinárodní dohody o ochraně klimatu, ale také připomenout téma světelného znečištění. Zbytečné svícení v době nočního klidu má totiž negativní dopady nejen na životní prostředí, ale i na lidské zdraví.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí