zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Omezení záměrně přidaných mikroplastů v EU

12.01.2021
Odpady
Zdraví
Omezení záměrně přidaných mikroplastů v EU

Výbor SEAC přijal stanovisko k návrhu na omezení v souvislosti se zákazem používání mikroplastů ve výrobcích a jako výplňového materiálu na sportovních hřištích s umělým trávníkem (zveřejněno ECHA 9. 12. 2020.)

V lednu 2019 navrhla ECHA rozsáhlé omezení záměrného používání mikroplastů ve výrobcích uváděných na trh EU/EHP s cílem zamezit nebo snížit znečištění životního prostředí. Návrh na omezení byl vypracován v souvislosti se strategií EU v oblasti plastů, která usiluje o oběhové hospodářství a přispívá k dosažení cílů udržitelného rozvoje do roku 2030, globálních závazků v oblasti klimatu a cílů průmyslové politiky EU.

Stanovisko Výboru pro socioekonomickou analýzu (SEAC) navazuje na stanovisko Výboru pro posuzování rizik (RAC) vydané v červnu 2020. Oba výbory dospěly k závěru, že omezení podle nařízení REACH platné v celé EU je nejvhodnějším prostředkem k řešení rizik, která představují miliardy malých pevných plastových částic znečišťujících životní prostředí. Výbor SEAC rovněž uvádí informace o očekávaných přínosech a nákladech, které návrh společnosti přinese.

Cílem návrhu je zakázat na trhu EU výrobky, které obsahují záměrně přidané mikroplasty v případě, že jsou při použití uvolňovány do životního prostředí. Mezi takové výrobky patří kosmetika, čisticí a prací prostředky, hnojiva, přípravky na ochranu rostlin a ošetření semen. Také další výrobky, například barvy a inkousty, mohou obsahovat mikroplasty, ale při jejich použití nedochází pokaždé k únikům do životního prostředí. Tato použití v návrhu nebyla zakázána, ale měla by být hlášena agentuře ECHA pro zajištění monitorování zbytkových úniků a jejich kontroly v budoucnosti. Dodavatelé by měli povinně podávat instrukce, jak lze zbytkové úniky minimalizovat.

Jedním z největších zdrojů emisí v oblasti působnosti návrhu na omezení (v EU 16 000 tun mikroplastů ročně) je granulovaný výplňový materiál používaný v umělých travnatých plochách na sportovních hřištích. Jedna z doporučených možností, jak zabránit uvolňování tohoto materiálu, je zákaz uvádění na trh po šestiletém přechodném období od vstupu v platnost.

Omezením se zabrání tomu, aby v průběhu 20 let skončilo v životním prostředí 500 000 tun mikroplastů. Za toto období se celkové náklady na omezení odhadují v EU na 10,8 nebo 19,1 miliard EUR v závislosti na řešení environmentálního rizika vyplývajícího z granulovaného materiálu (zejména z nařezaných pneumatik). Náklady vzniknou v případě přeformulování směsí a náhradou mikroplastů alternativními materiály.

Stanovisko výboru SEAC bude k dispozici počátkem roku 2021 na internetových stránkách agentury ECHA. Podrobnosti o stanovisku výboru a odpovědi na často kladené otázky jsou uvedeny v dokumentu Otázky a odpovědi. Stanovisko RAC je již dostupné na stránkách ECHA.

Další informace

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí