zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Statistická ročenka životního prostředí České republiky 2019

11.03.2021
Obecné
Statistická ročenka životního prostředí České republiky 2019

CENIA, česká informační agentura životního prostředí zpracovala pro Ministerstvo životního prostředí jubilejní, v pořadí již třicátou, publikaci Statistická ročenka životního prostředí České republiky. Harmonogram přípravy Ročenky byl dotčen pandemií COVID-19, která ovlivnila procesy získávání a zpracování dat. Ročenka životního prostředí ČR 2019 proto vychází o čtvrt roku později než obvykle.

Tato periodická publikace vychází v souladu se zákonem č. 123/1998 Sb., o právu na informace o životním prostředí, ve znění pozdějších předpisů a se směrnicí Rady EK č. 2003/4/ES ze dne 28. ledna 2003, o přístupu k informacím o životním prostředí. Ročenka podává ucelený pohled na stav životního prostředí v ČR - obsahuje konkrétní data o základních příčinách změn stavu a vývoje životního prostředí a faktorech ovlivňujících tento stav a vývoj, data o stavu složek životního prostředí, některých důsledcích změn a o nástrojích, kterými lze řídit a ovlivňovat politiku tvorby a ochrany životního prostředí.

Stejně jako v minulých ročnících byla v rámci aktuální Ročenky upřesněna, doplněna či nově zařazena vybraná data a informace, a to například v kapitole 2.4.1 Energetika - obecná charakteristika (úprava kategorií zdrojů energie u výroby elektřiny brutto dle druhu zdroje, 3.3.2 Jakost vody (doplnění mapek koncentrace dusíkatých látek a pesticidů v podzemních vodách včetně příslušného komentáře), 3.4.1 Půda (doplnění tabulek a příslušných mapek týkajících se obsahu organických látek v půdách a retenční vodní kapacity půd) či v kapitole 7.2 Názory a postoje veřejnosti (rozšíření kapitoly zejména o postoje veřejnosti k problematice změny klimatu či o priority financování z rozpočtu EU, resp. priority a cíle v rámci Zelené dohody pro Evropu dle názoru občanů).

Ročenka tvoří společně se Zprávou o životním prostředí České republiky 2019 celek, kdy Ročenka obsahuje pouze data, Zpráva na základě těchto dat provádí analýzu stavu a vývoje životního prostředí a jeho zátěží.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí