Pátek, 29. března 2024

Celosvětová kampaň Hodina Země vyzývá: Dejte si klimatický závazek.

Hodina Země je celosvětová kampaň, která má za cíl zvýšit povědomí o klimatické krizi. Zaměřuje se na jednotlivce. K lidem míří výzva, aby si stanovili konkrétní závazek pro snížení svého dopadu na klima.

Celosvětová kampaň Hodina Země vyzývá: Dejte si klimatický závazek.

,,Zatímco v jiných letech po celém světě zhasínaly obce, města a jejich dominanty, lidé vycházeli do ulic a pořádali společné akce, letos se Hodina Země bude konat jen z bezpečí domovů", říká o akci organizátor Petr Ledvina a dodává: ,,Vyzýváme všechny, komu není lhostejný stav naší přírody a klimatu, aby se připojili a zapsali se jako účastníci kampaně na stejnojmenném webu. Zde, nebo na Facebooku svoji účast už přislíbilo téměř 2000 osob a před akcí očekáváme zdvojnásobení počtu."

Organizátoři chtějí, aby si každý uvědomil možné negativní dopady svých každodenních činností na klima a zavázal se je snižovat. Na webu kampaně je proto nabídka dobrovolných závazků, ze kterých si mohou vybrat, nebo si stanovit klimatický závazek vlastní. ,,Mohou se třeba jednou týdně stát veganem, omezit jízdy autem, začít využívat elektřinu z obnovitelných zdrojů nebo netopit víc, než je potřeba", vyjmenovává možné závazky Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica. Zájemci hned také uvidí, kolik kilogramů CO2 takto ušetří. Loni se společně zavázali k úspoře 2000 kilogramů CO2.

Hodina Země je nejrozsáhlejší celosvětová klimatická akce, ve které si od roku 2007 miliony lidí připomínají nutnost snížení příspěvku lidstva ke změnám klimatu. V České republice se v roce 2020 zapojilo rekordních 124 obcí, včetně 8 statutárních měst, dále 62 firem a organizací a 5 památek. Svoji účast deklarovalo také 3500 jednotlivců.

Podle Zelené dohody pro Evropu, bude Evropa do roku 2050 prvním klimaticky neutrálním kontinentem. To bude vyžadovat zodpovědnou klimatickou politiku na všech úrovních, včetně obcí, a neobejde se ani bez podpory a změny jednotlivců. ,,Každý musí přispět k tomu, aby emise skleníkových plynů začaly rychle klesat. V Evropě by se měly do roku 2030 snížit alespoň o 60 %. Závazky, které lidé přijmou v rámci Hodiny Země, tomu mohou napomoci", shrnuje Gaillyová.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů