zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologické sprchování: Stačí vám pár litrů denně

31.03.2021
Voda
Ekologické stavění, bydlení
Pitná voda
Ekologické sprchování: Stačí vám pár litrů denně

Sprchování patří k běžné denní rutině. Většinou ani nepřemýšlíme nad tím, jak často se sprchujeme a kolik vody nám tak proteče pod rukama. Že je sprchování ekologičtější, než louhování ve vaně asi všichni tušíme. Jak ho ale můžeme udělat ještě více šetrnější k přírodě i našim peněženkám?

Čistí za každou cenu

Moderní doba je nastavená tak, že vždy musíme vypadat upraveně, čistě a za každou cenu se snažíme zamezit jakémukoliv tělesnému zápachu. Po sportování, uklízení nebo náročném dni sprcha prostě bodne, ale myslete na to, že nic se nemá přehánět. Časté sprchování rozhodně zdraví nepřidává. Přesně naopak. Na povrchu těla se vyskytují mikroorganismy, které s tělem žijí v zájemné symbióze, jejich přítomnost nás totiž chrání před řadou nemocí. Častým mytím tyto organismy ale likvidujeme.

Úsporná sprchová hlavice

Na první pohled rozdíl mezi klasickou a úspornou sprchovou hlavicí nepoznáte, vypadají téměř totožně. Úsporná sprchová hlavice totiž i funguje skoro stejně. Rozdíl je v průtoku. Ten je menší, přičemž tlak vody, a tedy i komfort sprchování je zachován. U starších typů sprchových hlavic proteče za minutu okolo 15 litrů vody, úsporná má více než o polovinu menší spotřebu vody (cca 7-8 litrů).

Baterie je základ

K úspornému sprchování se nejvíce hodí termostatická baterie. Nemá páku, na kterou jste zvyklí, ale skládá se z otáčecích hlavic, pomocí kterých si určujete ideální teplotu vody. Nastavení správné teploty funguje na principu míchání studené a teplé vody v určitém poměru. Hlavice jsou navíc zabezpečené tak, aby nedošlo k nechtěnému pohybu, a tím i k nepříjemnému popálení horkou vodou. Tím, že se výsledná teploty vody smíchává, nedochází ke zbytečnému ohřevu vody, která by se nakonec ani nevyužila. A to o dost spoří vodu i energii na její ohřev.

Poznejte sílu vzduchu

Výrobci koupelnového vybavení Hansgrohe přišli na trh s průlomovou technologií AirPower, která vám vyrazí dech. Sprchové hlavice s touto technologií mají po celé ploše proudového disku zabudované otvory, přes které nasávají vzduch, který následně mixují s vodou. Kapky jsou tak pocitově lehčí a příjemnější, vzduch navíc vodu ,,naředí" a nespotřebuje se jí tolik. Touto technologií jsou vybaveny nejen ruční sprchové hlavice, ale také hlavice horní, sprchové systémy a dokonce i umyvadlové baterie.

Rada na závěr: Tuto radu ocení především páry. Šetřete vodu - sprchujte se ve dvou!

Zdroj: PR článek

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí