zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Asociace lesních MŠ plánuje podání žaloby proti vládním opatřením

13.04.2021
Ekologické vzdělání a výchova
Asociace lesních MŠ plánuje podání žaloby proti vládním opatřením

Asociace lesních MŠ je připravena podat žalobu na nová opatření ministerstva zdravotnictví. Důvodem je chaotické jednání s občany s vážnými dopady na nejmenší děti, která nejsou odůvodnitelná epidemickou situací. V případě, že další opatření vlády neumožní všem dětem návrat do předškolních zařízení, je Asociace lesních MŠ připravena podat žalobu proti opatření ke krajskému soudu, aby stav napravila. ,,Pro nás i pro rodiče předškolních dětí je neakceptovatelné, aby vzdělávání malých dětí bylo vládou omezováno nahodilými opatřeními ode zdi ke zdi. Jakmile vláda a její poradci nejsou zajedno, jedna věc by měla být jasná - děti mají být prioritou, jejich ztracený čas jim nikdo neproplatí," říká předsedkyně Asociace lesních MŠ Tereza Valkounová.

V reakci na nová vládní opatření, která zakazují dětem mladším 6 let vzdělávání v předškolních zařízeních vyjma předškoláků, odeslala Asociace lesních MŠ v pátek 9. 4. 2021 ministrovi zdravotnictví Arenbergerovi žádost o výjimku, která by umožnila i mladším dětem sociální rozvoj a vzdělávání. Tato žádost zatím zůstala bez odpovědi. Skupinky do počtu 15 dětí, homogenní skupiny, pravidelné testování a důraz na zvýšenou hygienu - to vše jsou lesní školky schopny plně zajistit. Vláda však osobní přítomnost ve školce dopřála jen dětem rodičů vybraných profesí a dětem v režimu povinného předškolního vzdělávání. Mladší děti a děti obyčejných rodičů tak mají smůlu. Mají zavřené školky a poslední opatření ministra Arenbergera jim zakázalo stýkat se s kamarády.

Ptáme se po smyslu takového opatření. Vláda jako prioritní prvek všech opatření uvádí mobilitu. Jsou to však právě děti předškolního věku, které, logicky, mají mobilitu nejnižší, obzvlášť, když 8 hodin denně stráví ve školce. Jakékoliv jiné řešení těmto dětem mobilitu zvyšuje (rodiče musí brát děti všude s sebou) a ještě je dostává mimo homogenní testované prostředí, které nabízí předškolní zařízení. Opravdu se jedná o řešení, které vláda chce? Navíc za cenu absolutní rezignace na vzdělávání a socializaci dětí?

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí