zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 30. červnu 2021

02.07.2021
Voda
Sucho
Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 30. červnu 2021

Ministerstvo zemědělství předkládá stručnou zprávu se shrnutím nejdůležitějších skutečností o aktuálním stavu vodních zdrojů. Správci povodí situaci monitorují a vyhodnocují na základě aktuálních potřeb.

Hladina podzemní vody v mělkých vrtech byla v 25. týdnu na území ČR celkově normální. Vydatnost pramenů na území ČR byla v tomto týdnu celkově normální.

Hladiny sledovaných vodních toků měly v průběhu týdne převážně mírně vzestupnou tendenci nebo byly setrvalé. V závislosti na velmi silných bouřkách, které se vyskytovaly téměř každý den, nejčastěji v nočních hodinách ve středu, čtvrtek a pátek, hladiny menších toků prudce stoupaly. Na mnoha stanicích byly překročeny 1. a 2. SPA, ale ojediněle i 3. SPA
(24. 6. Volyňka v Sudslavicích a Botič v Praze-Nuslích). Celkové týdenní rozdíly hladin se nejčastěji pohybovaly mezi 0 až +35 cm. Průměrné týdenní vodnosti převážně dosahovaly Q270 až Q60, nejvíce vodné toky Q30 se vyskytovaly v jihozápadních a středních Čechách a na jižní Moravě. Z hlediska hydrologického sucha se situace oproti předchozímu týdnu mírně zlepšila.

Významné vodárenské i víceúčelové nádrže jsou až na výjimky (tato vodní díla mají nižší naplněnost převážně z provozních důvodů) naplněny
z 80-100 % a jsou schopny zabezpečit požadované odběry.

Přílohy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí