zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zoo Hluboká inspiruje, jak bojovat proti suchu a přehřívání

25.09.2021
Klimatické změny
Sucho
Zoo Hluboká inspiruje, jak bojovat proti suchu a přehřívání

Návštěvníci zoologické zahrady v Hluboké nad Vltavou dříve procházeli areálem víceméně tradičního vzhledu. Mezi pavilony se nacházely posekané trávníky, udržované stromy a keře, střechy pavilonů měly obvyklé krytiny. Pak ale přišla změna celé koncepce a zoo se začala postupně proměňovat tak, aby se lépe adaptovala na stále častější suchá období.

Střechy nově postavených pavilonů nyní pokrývají rostliny. Některé z nich jsou intenzivní, s vyšší vrstvou substrátu, a umožňují výsadbu menších stromů a keřů. Jiné patří k extenzivním, tvořeným nízkou vrstvou hlíny a sukulenty. Plocha zelených střech v celém areálu nyní dosahuje 1200 metrů čtverečních. Původní krátce zastřižené trávníky nahrazují pestré trvalkové plochy, které dobře zadržují vodu, poskytují potravu pro hmyz a vyžadují méně údržby. Z multifunkční provozní budovy navíc zoo sbírá dešťovou vodu do akumulační nádrže a využívá ji k zalévání.

Díky těmto opatřením se zvýšila schopnost místa zadržovat vodu a panuje zde příjemnější mikroklima pro zvířata, návštěvníky i zaměstnance. Vedení zoo si také pochvaluje, že zahrada je nyní pro návštěvníky příjemná i v případě, že se v expozici nepodaří pozorovat vystavované zvíře.

Adaptační opatření v Zoo Hluboká se v současné chvíli účastní soutěže Adapterra Awards, která oceňuje projekty a opatření zvyšující odolnost proti extrémům počasí - vedru, suchu, ale i přívalovým srážkám, povodním nebo silnému větru. Na www.adapterraawards.cz můžete až do 15. října hlasovat pro nejzajímavější z nich, který od veřejnosti obdrží Cenu sympatie.

Foto18: archiv Nadace Partnerství, autor: Vojtěch Herout


Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
CHEMELEONI s.r.o.
10
11. 2021
10-11.11.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Krystal
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí