zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Farmářské tržiště Scuk.cz nově přiváží kvalitní farmářské produkty přímo do školních jídelen v programu Skutečně zdravá škola

17.09.2021
Zemědělství
Ekologické vzdělání a výchova
Farmářské tržiště Scuk.cz nově přiváží kvalitní farmářské produkty přímo do školních jídelen v programu Skutečně zdravá škola

Největší český online farmářský trh Scuk.cz a program Skutečně zdravá škola od září nabízí téměř pěti stům školních jídelen z celé ČR možnost zapojit se do společného projektu kvalitního stravování žáků. Scuk.cz nabízí na jednom místě produkty tří set lokálních farmářů, které pravidelně dodává svým zákazníkům po celé republice.


,,V tuto chvíli naše nabídka čítá téměř 10 tisíc produktů od lokálních farmářů, které pravidelně zavážíme na více než 600 výdejních míst. Školám, které se do projektu zapojí, nabízíme závoz objednaných potravin přímo do jejich jídelny," vysvětluje Kamil Demuth, zakladatel Scuk.cz.

Celý proces je velmi jednoduchý. Stačí, aby se škola na Scuk.cz zaregistrovala jako výdejní místo a začala objednávat zboží. V pravidelných intervalech pak Scuk.cz doručí objednávku přímo na požadované místo. V pilotním provozu, který proběhl před prázdninami, velmi dobře zafungoval model, kdy škola umožnila nákup regionálních potravin také rodinám dětí.

,,V Mateřské škole Radostice poblíž Brna si organizování nákupů vzala na starost jedna maminka, která oslovila ostatní rodiče i místní obyvatele a celý projekt tak získal komunitní rozsah. Takový přístup nám přirozeně dělá velikou radost a je to rozhodně cesta, kterou bychom chtěli společně pokračovat," doplňuje Demuth.

Scuk.cz vznikl v roce 2018 s cílem podpořit menší lokální farmáře a výrobce a dostat jejich produkty do českých domácností. Díky sdruženým závozům na výdejní místa (nezaváží přímo domů) je schopný logisticky pokrýt celou republiku, navíc se sníženým dopadem dopravy na životní prostředí.

,,Ve Skutečně zdravých školách děti jedí pokrmy z kvalitních surovin, navštěvují farmáře a učí se, že jídlo není pouze balíček v supermarketu, ale že za kvalitním jídlem stojí nejenom spousta lidské práce, ale také obrovské množství zodpovědnosti vůči krajině a prostředí. Spolupráce se Scuk.cz nám proto dává velký smysl. Mezi klíčové body programu Skutečně zdravá škola patří využívání čerstvých sezónních surovin ve školním stravování a věříme, že jednoduché zásobování jídelen kvalitními potravinami českých a moravských farmářů je přesně to, co nám pomůže k jeho naplnění," dodává Tom Václavík, ředitel programu Skutečně zdravá škola.

Školy, které by se chtěly do projektu zaregistrovat, mohou navštívit stránku http://www.scuk.cz/organizatori v průběhu celého roku. Zde jednoduše vyplní své údaje, projdou krátkým zaškolením a jejich cesta k farmářským potravinám může začít.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
18
10. 2021
18.10-7.12.2021 - Seminář, školení
ONLINE
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí