Zemi zasáhla magnetická bouře, Japonsko má problémy s družicemi
Prudkou magnetickou bouři, která ale rychle opadla, způsobil na Zemi velký mrak energetických částic, které vyslala v úterý sluneční erupce. Jak uvádějí američtí vědci, intenzita tohoto koronálního výtrysku hmoty byla schopna ovlivnit činnost družic a elektrických sítí.
To potvrdily první zprávy z Japonska. Už ve středu japonská vesmírná agentura (JAXA) zaznamenala poruchy komunikačního satelitu Kodama, který byl preventivně odpojen, dokud se solární bouře nepřežene. Včera Tokio oznámilo, že ztratilo kontakt s druhou družicí, což mohla způsobit úterní erupce.
\"Naprosto jsme ztratili kontakt s Midori 2 a nevíme, co se s ní děje,\" prohlásil Džuniči Moriuma, mluvčí JAXA. Agentura se podle jeho slov snaží spojení znovu navázat. \"V tuto chvíli nevíme, zda existuje souvislost mezi ztrátou spojení a erupcí,\" dodal. Midori 2 byla vypuštěna na oběžnou dráhu v lednu 2002 a sloužila jako družice pro pozorování životního prostředí.
Magnetickou bouři ale provázely i příjemnější jevy. Polární záře způsobené částicemi vyvrženými ze sluneční koróny byly v noci viditelné po celé Zemi. Zprávy o polární záři přišly mimo jiné z amerického středozápadu, kde ji lidé popisovali jako \"spoustu červených pruhů s modrým lemem podél horizontu o intenzitě téměř denního světla\".
Slunce v současnosti prochází obdobím zvýšené aktivity a několik velkých bodů na jeho povrchu dává tušit, že se dají očekávat nové erupce.
Okraje sluneční \"bouře\" dorazily na Zemi o 12 hodin dříve, než se předpokládalo, uvedli vědci v americké vesmírné laboratoři v Boulderu ve státě Colorado. Proud částic se podle nich pohybuje rychlostí zhruba 2100 kilometrů za vteřinu, což je asi pětkrát rychleji než u většiny koronálních výtrysků hmoty. Nynější elektromagnetický mrak je také jedním z nejsilnějších, jaké byly zaznamenány za poslední čtvrt století, kdy vědci tento fenomén sledují a měří.
ZDROJ: HN
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?