zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Fischler nehájí pouze zemědělce, vidí mnohem dál

24.11.2003
Zemědělství
Fischler nehájí pouze zemědělce, vidí mnohem dál

Venkov má větší hodnotu než pouhé zemědělství - to je základní vize politiky bruselského agrárního komisaře Franze Fischlera.
Konkrétní příklad této politiky: Velkým zemědělským podnikům budou postupně kráceny produkční dotace. Tyto peníze budou převedeny například na zatravňování polí pro omezení eroze, na zpracovávání ovčího mléka na místní sýrovou specialitu, na vybudování internetové kavárny na vesnici, na stavbu penziónu pro turisty.
Někteří farmáři mohou přitom komisaři vyčítat, že část dotací, jež by mohly být určeny jen rolníkům na podporu produkce, chce Brusel nabízet i k jinému využití.
\"Přijdeme tak o peníze,\" říká například tajemník Agrární komory Jan Záhorka.
Ekonomové však takové tvrzení důrazně odmítají.
\"Je nutné si uvědomit, že dotace přece nejsou peníze rolníků. Jde o státní prostředky, které se společnost rozhodne někam investovat - na školství, zdravotnictví, nebo třeba na zemědělství,\" vysvětluje Tomáš Doucha, ředitel Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky.
Sami zemědělci přitom své požadavky na dotace zdůvodňují právě tím, že nejsou jen pouhými producenty, ale starají se o krajinu, zajišťují obydlenost venkova.
\"Musíme podporovat toto takzvané multifunkční zemědělství,\" říká i resortní ministr Jaroslav Palas, když žádá vládu či sněmovnu o další miliardy.
Fischlerova vize tak není ničím jiným než důslednějším naplňováním onoho mimoprodukčního poslání zemědělství. A protože s agrární nadvýrobou má Evropa potíže, je jen přirozené, že venkovské dotace budou stále více mířit nejen k farmářům, ale i k dalším podnikatelům v regionech.
Zároveň se tak nabízí zemím Evropské unie možnost, jak zachránit venkov před dalším odlivem obyvatel a udržet životní prostředí ve slušném stavu. Evropské zemědělství totiž v porovnání se světem není schopné cenově konkurovat, a přitom další dotace či větší ochranu trhu už unii pravidla Světové obchodní organizace zapovídají.
\"Je to vlastně pokus, jak zachránit evropský venkov. Bude ale hodně záležet i na tom, zda si zisk z dotované nezemědělské činnosti někteří podnikatelé takříkajíc neodnesou zpátky do měst,\" upozorňuje Doucha.
Tyto dotace ovšem mohou samozřejmě začít využívat i sami rolníci, když rozšíří či případně změní své dosavadní podnikatelské aktivity.

ZDROJ: Podniky a trhy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí