zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Petrovičtí už nevěří malým čistírnám

08.12.2003
Voda
Petrovičtí už nevěří malým čistírnám

Petrovice, Libouchec, Roudníky - Třicet milionů korun bude stát první etapa výstavby kanalizace s čistírnou odpadních vod v Petrovicích.
Starosta obce Zdeněk Kutina řekl, že malé čistírny odpadních vod nezvládají nápor čisticích prostředků z domácností, které likvidují všechny živé organismy i v čistírně a ty proto nefungují.
\"Jsme těsně před podepsáním smlouvy se Státním fondem životního prostředí s tím, že šedesát procent částky činí dotace, dvacet procent zvýhodněná půjčka a stejnou částku musíme doplnit penězi z rozpočtu,\" řekl starosta.
V obci funguje jen částečná kanalizace povrchových vod, do které ústí různé přepady. \"Je to stav, který je neudržitelný. Letos se to projevilo i díky suchu a nedostatku vody zápachem, který se jindy naředí vodou. Hlavním problémem je skutečnost, že splaškové vody se likvidují způsobem, který je naprosto v rozporu se zákonem,\" tvrdí Zdeněk Kutina. Podle zkušeností v obci malé čistírny nefungují, i když se jejich obsluha snaží svědomitě plnit provozní řád.
V Libouchci si přibližně před měsícem dokončená stavba kanalizace vyžádala 17 milionů korun. Obec získala od agentury Sapard asi šest a půl milionu korun, zbytek zaplatila z úvěru.
V Roudníkách u Chabařovic má radnice připravený projekt na výstavbu kanalizace, chybí ale peníze z dotace. Spoluúčast města zde převezme Palivový kombinát.

Zdroj: Ústecký deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí