zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Švábův hrádek se dočkal rekultivace

11.12.2003
Odpady
Švábův hrádek se dočkal rekultivace
Po roce prací je plocha bývalé skládky odpadů Švábův Hrádek ve Čtyřech Dvorech na okraji města České Budějovice oseta trávou a osázena dřevinami.

Úprava skládky, která byla nejstarší a největší v regionu, si vyžádala téměř 28 milionů korun. Investorem bylo statutární město, jemuž více než 16 miliony korun přispěl Státní fond životního prostředí.

Šestnáctihektarový rekultivovaný areál nyní musí být deset let pod pravidelnou kontrolou. „Poté rozhodneme o jeho dalším využití,“ dodal Hrušková. Pracovníci dodavatele stavby, společnosti QUAIL, během 12 měsíců přemístili, dopravili nebo následně upravili více než 140.000 metrů krychlových materiálu.

„Jen 21.000 metrů krychlových tvoří horní vrstva zeminy, na níž může růst tráva a dřeviny. Součástí stavby jsou i 1,5 kilometru dlouhé drenáže pro jímání a odvod kontaminovaných průsakových vod a systém pro zachycení unikajícího metanu,“ vysvětlil jednatel společnosti Petr Kaněra.

„Skládka Švábův Hrádek vznikla přibližně ve druhé polovině minulého století v místě, kde se povrchově těžil jíl. Do roku 1993 se do bývalého zemníku ukládal směsný komunální odpad, chyběly však záznamy a nebyl doložen ani začátek skladování. Podle průzkumů zde byl uložen i nebezpečný odpad, jeho zastoupení v celkovém objemu odpadu však nebylo možné zjistit,“ doplnil Kaněra.

Zdroj: BudNews

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí