zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

O sběru a lidech - ze sloupku PETCORE

05.01.2004
Odpady
O sběru a lidech - ze sloupku PETCORE
Recyklace PET lahví - vše začíná různými systémy separovaného sběru: kerbside (odkládání v pytlích u chodníku), sběrové parky, kontejnery…a tak dále.

Jestliže se seznámíme s používanými systémy v oblasti Evropy, rychle zjistíme, že neexistují dvě země, dokonce ani ne dvě města, kde by si zvolili stejnou metodu.
Pokud při výběru jednoho ze způsobů separovaného sběru se obec rozhoduje podle ceny, pak to jistě není jediné kritérium, které by mělo být vzato v úvahu. Hustota obyvatelstva, frekvence sběru, topografie města a kulturní zvyky obyvatel - to vše je třeba vzít v úvahu při výběru nejvhodnějšího systému v dané situaci.
Tak například vysoká hustota obyvatel je příznivější pro zvýšenou cenu systému sběru kerbside: bude sebráno více materiálu vzhledem k většímu počtu domácností (protože je tento typ sběru pro obyvatele velmi pohodlný) a spotřebitelé jsou proto ochotnější třídit svůj odpad.
Avšak v tomto případě je nutno organizovat sběr zcela pravidelně, protože hustěji obydlené oblasti mají méně volného skladovacího prostoru.
Je nutno vzít v úvahu rovněž topografii města. Svozová auta musí mít dostatek prostoru při pojezdech a sběru pytlů nebo na vyprazdňování kontejnerů, aniž by vznikaly dopravní zácpy.
Pokud jde o kulturní zvyklosti, jsou důležitější, než by si člověk myslel. Lidé zvyklí z mnoha historických důvodů nosit odpady do sběrových míst, budou v tom pokračovat i pro každý nový materiál. Naopak pro ty, u nichž je takový systém úplnou novinkou, budou vyžadovat dodatečné úsilí, což může vést k nižší efektivitě.
Rozhodujícím faktorem úspěšného sběru je ochota spotřebitelů separovat jejich odpad. To, co určitě podněcuje obyvatele ke sběru recyklovatelných materiálů je vědomí, že jejich snahy jsou přínosné a že recyklovatelné materiály jsou skutečně recyklovány! Pokud jde o PET láhve. je to snadné: nejenže jsou recyklovány na široký okruh výrobků, ale vyvinutím recyklační aplikace \"bottle to bottle\" (ze starých lahví nové) znamená pro obyvatelstvo fakt, že materiál není jen sbírán, ale zhodnocen a skutečně opětně recyklován na nové láhve.

Zdroj: PETRecycling - http://www.petrecycling.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí