Pátek, 26. dubna 2024

Britská iniciativa „Do školy po svých“ vyhlásila soutěž o nejlepší projekt

Britská iniciativa „Do školy po svých“ vyhlásila soutěž o nejlepší projekt

V dnešní době v mnoha případech není zcela snadné a bezpečné nechat chodit děti do školy pěšky či jezdit na kole nebo na skateboardu. Proto ve Velké Británii vznikla aktivita „Do školy po svých“, která se během posledních tří let rozšířila již do 28 zemí světa. Do aktivity se zapojují jak školy, tak především rodiče jako dobrovolníci, vzniká mnoho zajímavých projektů jak přimět děti k pravidelnému pohybu a ovlivnit tak jejich zdravý vývoj.

Začátkem ledna vyhlásila iniciativa IWALK soutěž o cenu za nejlepší program „Do školy po svých“. Program musí zajímat děti a to by mělo být doloženo i počtem zapojených dětí a rodičů. Dále by mělo být zřejmé, jak program funguje v rámci regionu či města, uvedeny by měly být i jeho finanční a technické parametry. Program by měl také přispět k ochraně životního prostředí. Přihlášku je nutno podat do 31. ledna 2004. Vítězové soutěže budou vyhlášeni 7. dubna 2004 při příležitosti Světového dne zdraví. Vítězný program bude představen na konferenci WALK 21 v Dánsku ve dnech 9. – 11. června 2004.

V České republice do školy pěšky chodí pravděpodobně většina dětí, ale ještě se nezačalo s organizací hromadné chůze nebo jízd na kole tam, kde to není zcela bezpečné a kde to vyžaduje pomoc dospělých. Čeští rodiče zatím raději děti do školy zavezou autem, ale neuvědomují si, jaké výhody taková samozřejmá věc, jakou je chození dětí pěšky do školy a zpět, přináší. Rozvíjí totiž v dětech samostatnost, učí je komunikovat se svými vrstevníky i mimo školní lavice, nabízí možnost sledovat roční doby a na venkově i krásu okolní přírody.

Z České republiky se k iniciativě IWALK zatím, na rozdíl například od Chorvatska, Německa či Dánska, nikdo nepřipojil. „K tomu by možná mohla pomoci i tato informace,“ říká ředitel odboru vnějších vztahů MŽP Jakub Kašpar. „Chceme dát vědět českým školám i nevládním organizacím, že tato iniciativa existuje, a že by se mohla rozšířit i k nám,“ dodává. Pokud se Česká republika do iniciativy IWALK zapojí, může se svým programem uspět třeba příští rok, protože cena bude vyhlašována každoročně. Zájemci se mohou přihlásit na webové stránce: www.iwalktoschool.org, případně si upřesnit informace na e-mailové adrese walk@claire.hsrc.unc.edu.

Více informací českým občanům přinese rovněž publikace „Děti na cestách. Bezpečně po městě“, kterou MŽP vydá v únoru 2004 a která bude bezplatně k dispozici zástupcům měst a občanských iniciativ.

EvaVeverková

tiskové odd. MŽP
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů