zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zavřeli spalovnu za Mostem

19.01.2004
Odpady
Zavřeli spalovnu za Mostem

Mostecko - Provoz spalovny nebezpečného odpadu v Komořanech ukončila loni společnost Humeco, dceřiná společnost Mostecké uhelné společnosti.
Spalovna byla odstavena a zakonzervována,\" sdělila Liběna Novotná, tisková mluvčí Mostecké uhelné společnosti. Všem osmi zaměstnancům spalovny byla nabídnuta jiná práce ve firmě Humeco.
Komořanská spalovna vznikla v roce 1996. Podle mluvčí splňovala zpřísněné normy odpadového hospodářství i přísné emisní limity. Zvrat nastal v roce 2002 po přijetí zákona o ovzduší. Ten ještě zvýšil nároky na technický provoz spaloven nebezpečných odpadů. Vyhovět zákonu by v případě komořanské spalovny znamenalo investici ve výši sedm milionů korun. \"To by spalovnu učinilo ekonomicky výrazně ztrátovou,\" sdělila Novotná.
Uzavření spalovny nemá ovlivnit likvidaci nebezpečného odpadu v regionu. Mostecká uhelná společnost snížila celkovou produkci odpadů a nyní produkuje necelých sto tun nebezpečných spalitelných odpadů ročně. Likviduje je u jiných oprávněných externích firem. V Ústeckém kraji je několik obdobných spaloven s volnou kapacitou.
\"Žiju v Mostě čtyřicet let a podle mě se tu životní prostředí celkově zlepšilo,\" sdělil včera důchodce Josef Vyleťal. \"Zhoršilo se to. Vadí mi stále chemička, přibývá aut a vandalismu,\" sdělila devatenáctiletá Lenka z Mostu. \"Občas je cítit zápach z chemického areálu, ale jinak se životní prostředí markantně zlepšilo. Problémem jsou teď auta na panelových sídlištích,\" sdělil devětapadesátiletý Ladislav z Mostu.
\"Na severu Čech se pomalu dalo dýchat,\" sdělila Soňa Hykyšová, vedoucí Ekologického centra Most (ECM). Podle Hykyšové pomohlo omezení průmyslové výroby, masivní odsíření elektráren a snížení podílu pevných paliv. Prospělo také používaní katalyzátorů u aut, zvýšení prodeje bezolovnatého benzínu a snížení spotřeby agrochemikálií.
\"V posledních čtyřech letech se již stav životního prostředí udržuje zhruba na stejné úrovni, k výraznému zlepšení nedochází,\" upozornila Hykyšová. \"Konzumní způsob života určuje trend celé společnosti s jeho negativními dopady na životní prostředí,\" uvedla vedouci ECM.
Domnívá se, že velké rezervy jsou například ve využívání obnovitelných zdrojů energie nebo v zohlednění poškozování životního prostředí v cenách výrobků a zboží.

Ekologie už není na okraji zájmu. Většina lidí pozoruje od roku 1990 obrat k lepšímu.Nad průmyslem bdí ekologické zákony, rezervy jsou v \"ekologickém\" myšlení lidí. Osvěta totiž zůstává nedostatečná.

Zdroj: Deník Mostecka

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí