zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Získávání drahých kovů z roztoku

05.02.2004
Odpady
Získávání drahých kovů z roztoku
Odstraňování stále rostoucího množství elektronického odpadu představuje technologický problém.

Znovuzískávání vzácných kovů jako je zlato, palladium, stříbro, ale též dalších kovů, včetně toxických )měď, olovo) je vyřešeno, pokud jsou tyto kovy v roztoku. Například u odpadních roztoků z elektronického pokovování lze těžké kovy získat tím, že roztok projde reaktorem, který obsahuje elektrody. Ionty kovů se pak usazují jako kov na katodě rychlostí, danou proudem podle Faradayova zákona. Z katody je lze odebírat a recyklovat.

Takový systém získávání kovů za použití elektrického proudu vyžaduje, aby kovy byly před svým usazováním na elektrodě k rozpuštěném stavu. Na Imperial College (GB) vyvinuli zařízení, které v jediném kroku umožní, aby se kovy rozpustily z rozřezaných částí tištěných spojů z motherboardů, grafických karet a podobných součástí vyřazených osobních počítačů i jiného elektronického zařízení. Podstatou je, že se k prvnímu elektrochemickému reaktoru připojí druhý vyluhovací.

V tomto vyluhovacím reaktoru se rozpouštějí kovy, které jsou součástí rozdrceného odpadu, v roztoku chloru. Chlor se vytváří na anodě eletrochemického reaktoru, který převádí elektrickou energii na energii chemickou. Atomy kovů se rozpouštějí jako rozpustné ionty v průběhu oxidace chlorem, která získává tyto elektrony za vytváření iontů chloru, které jsou přenášeny k anodě. Ionty kovů se přenášejí na katodu elektrochemického reaktoru, získávají elektrony a usazují se jako pevný kov pro následnou recyklaci.

Proces zahrnuje vkládání rozdrcených elektronických odpadů, přívod elektrické energie a znovuzískávání kovů a materiálů, z nichž byly kovy odstraněny. Chemický proces pouze umožňuje, aby se kovy přesunuly z odpadu na katodu, přičemž chlor je recyklovatelné médium. V laboratorních podmínkách bylo dosaženo 100 % znovuzískání kovů při nákladech na elektrickou energii mezi 10-15 pencemi (GB) na kilogram. Za den se v laboratorním zařízení podařilo získat 10 kg hodnotných kovů. Připravuje je poloprovozní zařízení, které by mělo zpracovávat 100 kg elektronických odpadů denně.

ZDROJ: ODPADY

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí