zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Češi sice vytřídí stále více odpadu, pro Evropu je to však málo

02.02.2004
Odpady
Češi sice vytřídí stále více odpadu, pro Evropu je to však málo

Aby Česko splnilo svůj závazek daný Evropské unii, budou lidé muset vytřídit více odpadu ze svých domácností.
Každý občan musí v roce 2008 vytřídit čtyřicet kilogramů plastu, skla a papíru, přičemž loni odnesl do speciálních kontejnerů něco přes dvacet sedm kilogramů. Jenže zatímco mezi lety 1999 až 2002 rostlo každoročně množství vytříděného odpadu v průměru o třicet sedm procent, loni se růst zpomalil na jedenáct procent, což je do budoucna nedostatečné.
\"Kdyby se i nadále vytřídilo o jedenáct procent více, je náš cíl v roce 2008 nedosažitelný,\" upozorňuje Zbyněk Kozel, generální ředitel společnosti EKO-KOM, která v zemi organizuje sběr, třídění a recyklaci odpadů.
V Česku je přitom jedna z nejhustších sítí kontejnerů na vytříděné odpady v Evropě, přístup k nim má více než devadesát procent lidí, přičemž občan má ke kontejnerům průměrně 170 metrů. Jako hlavní důvod, proč vytříděného odpadu v posledních letech tolik nepřibývá, proto odborníci pokládají nezájem.
\"Největší rezervy jsou v postojích veřejnosti,\" říká náměstkyně ministra životního prostředí Ivana Jirásková. Podle údajů společnosti EKO-KOM odpady v zemi třídí dvaašedesát procent lidí, což je ve srovnání s evropskými premianty stále málo. Například v Německu třídí takřka všichni.
Aby republika dostála svým evropským závazkům, musí už příští rok třídit tři čtvrtiny obyvatel a po roce 2008 dokonce více než pětaosmdesát procent lidí.
Pomoci \"zlomit\" dosavadní nezájem přibližně třetiny obyvatel má tříletá reklamní kampaň s názvem \"Nebuďte líní: třiďte odpad\", která začne v neděli odvysíláním prvních spotů v České televizi. Z výzkumu veřejného mínění přitom vyplývá, že takřka všichni lidé pokládají třídění odpadů za důležité.
Jenom letos vyjde \"odpadová\" reklama, která se bude objevovat i v celostátním a regionálním tisku, na třicet miliónů korun. Všechny peníze zaplatí společnost EKO-KOM, která má od Ministerstva životního prostředí licenci na organizování sběru, třídění a recyklaci obalových odpadů.
EKO-KOM sdružuje více než dvacet tisíc firem, které jsou podle zákona povinny stanovené procento použitých plastových lahví anebo kartónů od elektroniky recyklovat. Místo toho, aby se firmy o použité obaly staraly samy, je pro ně jednodušší dávat peníze na společný účet, z něhož pak EKO-KOM přispívá radnicím na třídění a recyklaci.
S EKO-KOM už spolupracuje zhruba 4,3 tisíce obcí, v nichž žije více než devadesát procent všech obyvatel země. Letošní rozpočet EKO-KOM dosahuje 675 miliónů korun.
Více roztříděných plastů, skla a papíru je základním předpokladem k tomu, aby se tyto suroviny mohly znovu využít a neskončily na skládce.
\"Jedině tříděním přímo v domácnostech můžeme získat kvalitní druhou surovinu,\" říká náměstkyně ministra životního prostředí Ivana Jirásková. V poslední ministerské zprávě o stavu životního prostředí se přitom konstatuje: \"Skládkování je stále hlavním způsobem zneškodňování odpadů.\"

ZDROJ: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
21
8. 2017
21-25.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
24
8. 2017
24-26.8.2017 - Veletrh, výstava
Japonsko
ASIO, spol.s r.o.
25
8. 2017
25.8.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
25
8. 2017
25-27.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Živá škola přírodního stavitelství v Bílých Karpatech
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí