zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Neřešitelný problém v obcích: na čistírny se nedostává peněz

04.02.2004
Voda
Neřešitelný problém v obcích: na čistírny se nedostává peněz
Olomoucký kraj Obtížně řešitelným finančním problémem zůstává pro řadu měst a obcí pořízení moderních čistíren odpadních vod ( ČOV). P odle novely vodního zákona totiž musí tato zařízení do roku 2010 odpovídat předpisům Evropské unie. Tos sebou přináší splnění mnohem přísnějších kritérií, než tomu bylo doposud.
Čističky by měly být schopny zachycovat pomocí chemických procesů dusičnany a další prvky, na něž běžné mechanické a biologické postupy nestačí.
\" Modernizace čističek jen v Olomouckém kraji znamená stamilionové investice. M ožnost získání finančních prostředků je poměrně komplikovaná,\" řekla Vladimíra Kubišová z odboru životního prostředí krajského úřadu.\" A to především pro malé obce, protože ty se musí k získání dotací slučovat,\" dodala. Připomněla, že v kraji probíhá v současné době modernizace čistírny v Jeseníku, financovaná z fondu ISPA Evropské unie. Z ačala rekonstrukce v Kojetíně a připravuje se i v hanácké metropoli. Přísným parametrům už odpovídá například ČOV v Uničově na Olomoucku.\" Olomouc ká čistírna odpadních vod se musí do roku 2007 modernizovat. V současné době připravujeme technické řešení a budeme usilovat o dotace ministerstva životního prostředí,\" řekla mluvčí společnosti Středomoravská vodárenská
( SMV) Alena Kroutilová. SMV je smluvním provozovatelem vodohospodářské struktury šedesáti obcí Olomoucka.
Sehnat peníze na výstavbu čistírny se již několik let snaží ve Střeni na Olomoucku.\" V roce 1995 se náklady pohybovaly kolem 17 milionů korun, což jsme si nemohli dovolit. V dnešních cenách je to už ale dvojnásobek,\" uvedl starosta Vladimír Kamínek ( ČSNS). R oční rozpočet Střeně s 540 obyvateli dosahuje pouze tří milionů.\" N epomůže nám ani bankovní úvěr. Splátky jsou vyšší než náš rozpočet. Výsta vbu ČOV jsme museli odložit,\" konstatoval Kamínek.
Obce Náklo a Příkazy si mohly tak náročnou akci dovolit jen díky vzájemné spolupráci.\" Náklo přispělo sedmapadesáti procenty nákladů, Příkazy přidaly zbytek. Bez toho bychom investici za devatenáct milionů nepořídili. P odobně postupujeme i při stavbě kanalizace,\" uvedl nákelský starosta Karel Široký (KSČM).
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí