zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kompostovatelné plasty v systému separace bilogicky rozložitelných odpadů

05.03.2004
Odpady
Kompostovatelné plasty v systému separace bilogicky rozložitelných odpadů

Tomáš Hodek

Společnost HBABio, spol. s r.o. se specializuje na reklamní a marketingovou podporu pro výrobce a technologie, u nichž stojí v popředí ochrana životního prostředí. Zaměřujeme se na problematiku biodegradabilních (biologicky rozložitelných) odpadů a na biodegradabilní plasty. HBABio se aktivně podílí na výrobě biodegradabilních plastů. Spolupracuje s výrobci, dodává příslušné granuláty a zajišťuje technickou a marketingovou podporu.

V oblasti odpadového hospodářství usnadňují biodegradabilní plasty podstatným způsobem oddělený sběr bioodpadu s cílem biologické odpady kompostovat. Na základě zkušeností ze zemí EU, kde sběr bioodpadu probíhá již řadu let, se zaměřujeme na systém sběru využívající biodegradabilní kompostovatelné plastické pytle a na zajištění výroby a dodání kompostovatelných pytlů pro tento systém sběru.

Dostupné materiály, které se již dnes pro výrobu biodegradabilních plastů používají, jsou na bázi škrobu, ropných produktů, celulózy, nebo různých směsí. Jedním z předních světových výrobců biodegradabilních plastů na bázi škrobu je italská společnost Novamont, která vyrábí granulát pro výrobu těchto plastů pod obchodním názvem Mater-Bi. Pytle a sáčky vyrobené z Mater-Bi se v prostředí kompostu působením vlhkosti a bakterií rozkládají tak, že již za 40 dní ztratí 90% své hmotnosti (dle normalizované metody pro zkoušení biodegradability ISO 14852). Zaručená doba kompletní biodegradace pro fólie vyrobené z Mater-Bi je 3 měsíce.

Základním produktem pro výrobu Mater-Bi je kukuřičný a bramborový škrob, tedy zemědělské produkty vypěstované z půdy. Plasty z Mater-Bi mají po svém upotřebení prostřednictvím kompostu možnost opět se vrátit do půdy, a tím celý cyklus uzavřít.

Jsme si vědomi, že každý systém jako celek může fungovat pouze tehdy, pokud budou dobře fungovat jeho jednotlivé složky. Stejné je to i se systémem sběru bioodpadů za účelem kompostování. Zaměřujeme se proto na technické zajištění tohoto systému, aby bylo třídění pro občany jednoduché a pro svozové firmy, města a obce efektivní. Městům a obcím, ale i občanům do domácností nabízíme ucelený systém separace a pomoc s jeho implementací na regionální podmínky daného města, kraje.

Zdroj: CZ BIOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí