zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nestavějme jezy na Labi – investujme peníze lépe!

02.03.2004
Voda
Nestavějme jezy na Labi – investujme peníze lépe!

Strana zelených společně s Přáteli přírody a dalšími ekologickými nevládními organizacemi začala sbírat podpisy pod petici za zachování  jedinečné přírody dolního Labe – proti výstavbě jezů v Malém Březně a Prostředním Žlebu. Předseda Strany zelených Jan Beránek říká: „Proti stavbě jezů na Labi mluví hned několik dobrých důvodů. Dolní Labe a tamní příroda jsou jedinečné.  Měli bychom spíš hledět na to, aby se plavba přizpůsobuje řece a ne řeka plavbě.“

Petice upozorňuje, že investice do výstavby jezů je zbytečná a argumenty, podporující jejich stavbu, jsou falešné. Objem přepravy na českém Labi se stále snižuje, důvodem je však nepřetržitě klesající poptávka po tomto způsobu dopravy a ne nízký počet splavných dnů. Zboží lodní dopravě přebírá rychlejší, levnější a ekologičtější železniční doprava. Tento trend je dlouhodobý a stejný ve velké většině zemí Evropy i světa.

Objem lodní dopravy se má po výstavbě jezů, tedy nejdříve v roce 2012,  zvýšit údajně o 3 milióny tun ročně –železnice podél Labe má už dnes volnou kapacitu více než 30 miliónů tun ročně. Jezy nás budou stát nejméně 7,  ale možná až 13 miliard korun – železnice žádné takové investice nevyžaduje. Říční loď uveze 1.400 tun – vlak až 2.500 tun. Motory lodí jsou naftové – trať podél Labe elektrifikovaná. Nákladní vlaky v tomto úseku mohou navíc jezdit rychlostí přes 100 km v hodině - na rozdíl od nich plují lodě plují řádově pomaleji.

„Vodní díla budou mít nevratný a výrazný negativní dopad na chráněná území Labské pískovce a České středohoří, na řadu unikátních přírodních stanovišť a druhů, chráněných českou i evropskou legislativou,“ upozorňuje ředitel společnosti Přátelé přírody Marian Páleník. „To potvrzují i závěry posouzení vlivu staveb na životní prostředí, ukončeného v březnu roku 2002, kvůli kterým Ministerstvo životního prostředí vydalo se stavbou nesouhlasné stanovisko..

V petičním výboru jsou kromě předsedy SZ Jana Beránka i Marian Páleník, ředitel společnosti Přátelé přírody, senátor Zdeněk Bárta, senátor, Pavel Doucha, z Ekologického právního servisu, Zuzana Drhová za Zelený kruh, poslankyně Táňa Fischerová, předseda Arniky Vlastimil Karlík, Zdeněk Patzelt, ředitel Správy Národního Parku České Švýcarsko, režisér Jan Svěrák, Petr Štěpánek, předseda Oživení , profesor Otakar Štěrba z přírodovědecké fakuty Univerzity Palackého a další. Ti všichni se obrací na veřejnost s výzvou: „Investujme veřejné finance efektivněji: do rozvoje vzdělávání, turistického ruchu, rekreace, ochrany životního prostředí, vědy, výzkumu, služeb, veřejné dopravy a podobně. Vyvarujme se poškozování přírody na dolním Labi!“

Kontakt:

Jana Ulbrychová, místopředsedkyně SZ pro média,  tel.: 724 321 845

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí