zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Porubská radnice ignoruje názor občanů na úpravy parku

10.03.2004
Příroda
Porubská radnice ignoruje názor občanů na úpravy parku

OSTRAVA-PORUBA – Koncem roku 2001 schválila radnice Ostravy-Poruby rozsáhlý plán na „estetizaci a humanizaci zeleně“, který předpokládal plošné kácení parků a stromořadí. Koncepce zahrnovala i park na Havlíčkově náměstí, kde měla být zničena téměř polovina z 358 stromů. Plány vyvolaly masivní odpor veřejnosti, proti se postavila i Česká inspekce životního prostředí, která kácení v dubnu 2002 zastavila. Radnice se zavázala, že projekty přepracuje a bude je konzultovat s veřejností. Svůj slib však nesplnila. Ačkoliv bylo nedávno zahájeno nové správní řízení o úpravách Havlíčkova náměstí, žádná konzultace s občany dodnes neproběhla.

Jednou z věcí, kterou občané od počátku odmítali, je stavba dalších hřišť v parkové ploše. To se však příliš nezměnilo ani v novém projektu. „Radnice zřejmě nepochopila, že diskusí s občany může jedině získat. Prosazováním projektů, které lidem nevyhovují, bude úřad narážet na stížnosti a odvolání. Konflikty mohou rekonstrukci parku oddálit i o řadu let,“ říká Martin Skalský z Centra pro podporu občanů. „Porušení vlastního slibu je arogantní. Je vidět, že úřad nemá nejmenší zájem na komunikaci s občany a jejich názory jej nezajímají.“

„Nový projekt rekonstrukce Havlíčkova náměstí je lepší v tom, že místo původně navržených 134 stromů jich bude pokáceno „jen“ 18 (dalších 34 bylo skáceno již v loňském roce). Nicméně stále hrozí stavba nových hřišť a psích záchodků přímo v parku, s čímž místní obyvatelé nesouhlasí. K budování nových hřišť mají výhrady také památkáři, odborníci z Agentury pro ochranu přírody a krajiny ČR a České inspekce životního prostředí,“ říká zástupkyně místních občanů Helena Váňová. Občané chtějí prosadit, aby park zůstal zachován v původním architektonickém řešení, neboť tato část Poruby má od září loňského roku status památkové zóny. Hřiště by podle obyvatel měla být opravena v zanedbaných vnitroblocích přilehlých obytných domů.

„Rekonstrukce porubských parků jsou značně nákladné. Vzniká podezření, že cílem je pouze proinvestovat peníze,“ říká Lenka Daňhelová z ostravské pobočky Arniky. „Požadavky porubské radnice na zásahy do zeleně jsou sporné. Jasně to ukazuje nový projekt na rekonstrukci Havlíčkova náměstí. Ačkoliv ještě v roce 2002 úřad tvrdil, že je nezbytné vykácet 134 stromů kvůli jejich kritickému stavu, dnes se jich má kácet jen 18. Podobné je to s hřišti, která uprostřed promenádního parku ve skutečnosti nikdo nechce.“ Podle Daňhelové je nezbytné otevřít diskusi o tom, jak mají porubské parky vypadat třeba za deset či dvacet let a ne prosazovat jen dílčí projekty.

Ostravská pobočka Arniky a Centrum pro podporu občanů předložily porubské radnici již v květnu 2003 svůj návrh pro regeneraci parku na Havlíčkově náměstí. Součástí studie byl i soubor opatření, která by radnice měla provést pro kvalitní informování a konzultování s veřejností. Na zpracování rámcové studie se podílelo několik odborníků, úřad však nic z navržených metod nerealizoval a na studii nereagoval.

Zdroj: Arnika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí