zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sněženky a bledule začínají vystrkovat hlavičky už i na Jablonecku

19.03.2004
Příroda
Sněženky a bledule začínají vystrkovat hlavičky už i na Jablonecku
Jablonec n. N. - Teploty kolem dvaceti stupňů Celsia dávají tušit, že jaro je konečně tady. Během pár dnů jsme zimní kabáty mohli vyměnit za krátké rukávy. Zpod zbytků sněhu, který mizí vyloženě před očima, vylézají první poslové jara - bledule a sněženky.
\"Bledulové louky, kterých je na Jablonecku několik, jsou vyhlášené jako významné krajinné prvky. Proto se je snažíme chránit před nájezdy lidí,\" říká Kristián Habrda, vedoucí oddělení životního prostředí.
\"Pokud má ale někdo bledule na soukromém pozemku, nelze mu zabránit v tom, aby je trhal, a to i za účelem prodeje. Ve volné přírodě však nic takového není možné,\" dodává Habrda. Kromě bledulových lokalit jsou na Jablonecku i louky orchidejové. Místa s výskytem vzácných rostlin však odborníci z pochopitelných důvodů tají.
Bledule jarní patří mezi ohrožené druhy. Roste od střední Evropy až po Itálii. Zdomácněla ale i ve Francii, Anglii a Irsku. Bledulí existuje celkem deset druhů, v České republice se však vyskytují jen dva. Kvůli drastickým zásahům do krajiny a znečištěnému životnímu prostředí ale bledulí stále ubývá. Daří se jim hlavně ve vlhké a výživné půdě. Rostou nejen v mokřinách poblíž potoků, ale jsou i velmi oblíbenou zahradní rostlinou mnohých pěstitelů.
Bledule jarní je jedovatá, nejvíce jedu obsahují její cibule. Otrava se projevuje žaludeční nevolností, průjmem, zvracením a celkovou slabostí. Tato drobná a silně vonící rostlinka má i své místo v květomluvě. V této \"řeči květin\" bledule jarní znamená: \"Musím s tebou nutně mluvit.\"
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí