zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Výtvarné soutěže „Naše sovy“ se zúčastnilo přes 400 dětí

25.03.2004
Příroda
Výtvarné soutěže „Naše sovy“ se zúčastnilo přes 400 dětí

PRAHA – Kresby, malby, grafiky, vitráže, ale i povídky, básničky, pohádky a dokonce i dokumentární filmy – to vše na téma „Naše sovy“ – budou moci spatřit návštěvníci stejnojmenné výstavy ve velkém výstavním sále Muzea Policie ČR (1). Výstava Naše sovy je vyvrcholením 1. ročníku ekovýchovného projektu „Sovy do škol“, který realizuje občanské sdružení Arnika. Ve školním roce 2003/2004 se seznámilo téměř 10 tisíc dětí s živými handicapovanými sovami, které je navštívily ve škole, a další stovky dětí měly možnost vyrazit za sovami s Arnikou do přírodních lokalit Prahy.

Výtvarné soutěže se zúčastnilo zhruba 450 žáků ve věku od šesti do šestnácti let z více než třiceti pražských škol. Téma „Naše sovy“ mohly děti ztvárnit v mnoha kategoriích (2). Výstava obsahuje téměř 300 prací. Prezentace básní, dokumentárních filmů či divadelního pojetí soví tématiky se uskuteční v Muzeu PČR ve čtvrtek 25. března od 10:00 do 12:00 hodin.

„Cílem multikulturní soutěže Naše sovy je podpořit v dětech zájem o tyto živočichy, rozvinout jejich dovednosti a tvořivost v různých kulturních soutěžních kategoriích a podnítit jejich dlouhodobý zájem o kulturu a ochranu přírody. Myslíme si, že ochrana přírody ani kultura nemají být samoúčelné, odtržené od sebe a společnosti, ale měli by být naopak více propojené a přispívat ke stejnému cíli - kulturnosti a kultivovanosti společnosti,“ uvedla vedoucí projektu Sovy do škol Veronika Voldřichová.

„Mile mě překvapilo s jakou vervou se někteří studenti pustili do plnění soutěžních úkolů. Jsem rád, že děti soutěž vzaly vážně a věnovaly sovám svůj čas a své úsilí. Myslím, že o tom svědčí i skutečnost, že jsou do soutěže přihlášeny hned dva dokumentární filmy,“ podotkl mluvčí Arniky Marek Jehlička.

Výstava bude pro veřejnost otevřena do 23. dubna každý den kromě pondělka od 10:00 do 17.00 hodin. Vyhlášení vítězů soutěže Naše sovy proběhne v rámci slavnostního večera v úterý 30. března od 18:00 ve výstavních prostorách Muzea PČR. Vítěze čekají jak hmotné ceny, tak možnost zúčastnit se ornitologického soustředění. Nejhezčí práce budou zájemcům nabídnuty v benefiční aukci ve dnech 21. a 22. 4. od 18.00. Výtěžek bude věnován na realizaci 2. ročníku ekovýchovného projektu Sovy do škol a na vytvoření naučné ornitologické stezky v Praze.

Bližší informace na www.sovy.cz či na těchto telefonních číslech:

Lenka Mašková, ředitelka Arniky: 604 318 563

Veronika Voldřichová - vedoucí projektu, nika@bon.cz, mobil: 603 726 737

Jana Andělová - Arnika Koordinační centrum, jana.andelova@arnika.org, mobil: 604 256 015

Marek Jehlička - tiskový mluvčí Arniky, marek.jehlicka@arnika.org, mobil: 606 727 942

Věra Malátková, Klub ochrany dravců a sov: 603 990 965

Poznámky:

(1)   – Muzeum Policie České republiky, Ke Karlovu 1, Praha 2.

(2) - VÝTVARNÉ KATEGORIE
1. Výtvarná práce na téma \"SOVY\" - obrázek, nebo kreslený vtip o sově 2. Výroba veliké sovy v nadživotní velikosti z libovolného materiálu vhodného k instalaci pod širým nebem 3. Obraz sovy - jako závěsný koberec na zeď zhotovený z textilních materiálů 4. Výroba užitkového předmětu s vyobrazením, nebo plastikou sovy (malované nádoby, polštářek, oděv s výšivkou či vyobrazením sovy, šperk, keramika atd.). 5. Sova - jako ozdoba na zeď - výroba plastiky z přírodních materiálů (dřevo, sušené rostliny, peří atp.). 6. Fotografická soutěž: a) fotografie živých sov, b) sovy v pražské architektuře (s popisem místa)

HUDEBNÍ A TANEČNÍ KATEGORIE:
7. Hudební skladba o sovách - sólo, sbor nebo hudební skupina 8. Taneční představení - soví balet, nebo taneček v sovích kostýmech

LITERÁRNĚ DRAMATICKÉ KATEGORIE:
9. Báseň o sovách a sovím životě její přednes 10. Divadelní představení o rodinném životě sov - hra nebo muzikál 11. Slohová práce na téma: a) \"Pohádka o zázračné sově\" (ilustrace vítány) b) \"Výjimečné setkání\" 12. Amatérský film - hraný nebo dokumentární film s tématikou sov, volné zpracování, do délky 10 minut

HISTORICKÉ KATEGORIE:
13. Sovy v naší historii - panelová výstavka o tom, jaké symboly se sovám přiznávaly v antice či ve středověku 14. \"Sovy v pražské architektuře\" - tři a více snímků s popisem místa a s historickými údaji či legendou vztahující se k danému objektu

PŘÍRODOVĚDNÁ KATEGORIE:
15. Zajímavosti ze světa - panelová výstavka, přinášející zajímavé informace o současném životě sov v tuzemsku i ve světě (věda a výzkum, exotika, senzace) 16. Sovy v Praze - panelová výstavka, která zodpovídá otázku, jaký přínos mají sovy v našem životním prostředí (ekologický, naučný, estetický, atd.) a jak bychom mohli jejich výskyt na území Prahy podporovat.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí