zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Litoměřicku postaví devatenáct větrníků

01.04.2004
Obecné
Na Litoměřicku postaví devatenáct větrníků
Mšené-Lázně - Větrné elektrárny mají do dvou let vyrůst u obce Mšené-Lázně na Litoměřicku. Firma Zelená energie tam chce postavit 19 větrníků, každý zhruba za pět milionů euro (165 milionů korun). Do projektu se zřejmě zapojí také obec, řekl včera starosta Josef Bížek.
Obyvatelé obce se stavbou větrných elektráren většinou souhlasí. Pokud se firma rozhodne právě na jejich pozemku větrníky postavit, bude jim platit deset let nájem. Určitou částku za podporu získá také obec. Kolik peněz do obecní kasy přijde, starosta neprozradil.
Stavba elektráren má podle Bížka zatraktivnit region a přinést několik nových pracovních míst.
\"Pokud bude projekt dobře připraven, může obec na stavbě jen získat,\"
zdůraznil. Finančně se však Mšené do stavby nezapojí. Akce by neúměrně zatížila obecní rozpočet, uvedl starosta.
Firma již podepsala smlouvy o pronájmu všech vytypovaných pozemků. Doposud však nezačalo kolo povolovacích řízení. Společnost musí vyřešit také napojení do energetické sítě, pod plánovanými stavbami navíc vedou strategické sítě plynu a ropy. Pomoci zrychlit přípravy na stavbu by podle Bížka mohl stát, který pro výstavbu obnovitelných zdrojů energie vyčlenil zvláštní dotace.
Proti stavbě větrníků jsou některé obce a ekologická sdružení.
\"Větrná energie je nyní výhodný byznys díky dotacím. Krušnohorské obce, které v drtivé většině postrádají turistickou infrastrukturu a hospodaří se značnými obtížemi, se proto těší na přísun do obecní kasy,\" řekl mluvčí české ekologické iniciativy Krušnohorský koprník Jindřich Pech.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí