zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lidé ze Staré Vsi se bojí skládky

21.05.2004
Odpady
Lidé ze Staré Vsi se bojí skládky
Stará Ves -lidé ze Staré Vsi na Přerovsku mají strach z místní skládky zvané Pod věží, na kterou je v rámci rekultivace odvážen materiál z přerovské chemičky Precheza.

Přes sto lidí z obce dokonce podepsalo petici, ve které s tímto postupem nesouhlasí. Mají totiž podezření, že na skládku přichází rovněž nebezpečný odpad. Zástupci chemičky i obce však oponují, že na odpadiště z přerovských závodů putuje pouze sádrovec, který není nebezpečný.

\"Nelíbí se nám, že se na skládku vozí odpad, který by mohl kontaminovat okolí. Navíc nám není nikdo z vedení města schopen odpovědět, co vše na ní skončí,\" zlobí se jedna z iniciátorek petice Marie Rozsypalová.

Její slova však odmítá starosta Staré Vsi František Zanáška. \"Skládka se rekultivuje na základě projektu, na který je vydáno stavební povolení. Přerovský městský úřad by přece nedovolil nic, co by bylo nebezpečné nebo ohrožovalo obyvatele obce,\" míní starosta.

Podle vedení Prechezy je na skládku ve Staré Vsi z chemičky odvážen pouze sádrovec.

\"Sádrovec je vedlejší produkt naší výroby, který se používá ve stavebnictví nebo právě na dokončování skládek. Je to látka, která se v přírodě běžně vyskytuje a je nezávadná. Navíc veškerá dokumentace je k dispozici na obecním úřadě,\" uvedl mluvčí Prechezy Milan Šamárek a dodal, že jiné látky přerovská chemička na skládku nevyváží.

To, že sádrovec není nebezpečný, potvrzuje i Richard Pastorek z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. \"Sádrovec neboli síran vápenatý je vlastně sádra a ta je neškodná i ve velkém množství,\" uvádí. 

Senátorka za Přerovsko Jitka Seitlová (NEZ), která se případem skládky ve Staré Vsi rovněž zabývá, naopak tvrdí, že na skládce mohou končit i nebezpečné látky z odkališť.

\"Mám výpovědi několika lidí, kteří například viděli, že jsou do Staré Vsi odváženy rovněž látky z odkališť nebo z komunálního odpadu,\" tvrdí senátorka, která hodlá napsat vedení obce i chemičce dopis, ve kterém se bude dotazovat, zda je tomu tak.

\"Jde jen o to, abychom získali hodnověrný doklad, co na skládku přichází, a aby všechny analýzy byly nezávislé,\" dodává senátorka Seitlová.

Lidé ze Staré Vsi se však zlobí na vedení obce i kvůli tomu, že je o všem dostatečně neinformuje, to je prý také jeden z důvodů vypsání petice, kterou podpořila téměř polovina obce.

\"To není pravda,\" brání se starosta s tím, že na zasedání posledního zastupitelstva pozval odborníky, kteří byli ochotni odpovědět na všechny otázky týkající se skládky.

\"Navíc, přestože petice nesplňuje všechny formální náležitosti, všem, kteří ji podepsali, pošleme veškeré informace s vysvětlením.

Iniciátoři petice se navíc s žádostí o zjištění, zda skládka vyhovuje všem normám, obrátili na Městský úřad v Přerově i Krajský úřad v Olomouci.

\"Chápu, že se lidem nelíbí, že se na skládku vozí produkty z chemičky. Možná to není ani dobrá cesta, jak tuto skládku rekultivovat. Na všecho je však povolení,\" konstatovala Marie Doubková, vedoucí oddělení ochrany přírody na přerovské radnici, které se touto záležitostí zabývalo.

ROMAN HELCL
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí