zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odstrašující případ páchnoucích hlav

01.06.2004
Odpady
Odstrašující případ páchnoucích hlav
Vraclav - \"Posílám vám zprávu o lidské zločinnosti, ohavnosti, bezcitnosti, hlouposti, krátkozrakosti a zaprodanosti, která byla pravděpodobně motivem následující události,\" začíná starosta Vraclavi Oldřich Koblížek vzkaz naší redakci.
Na území obce byl totiž před několika dny nedaleko silnice směrem na Chrudim přítomen ohledání místa s páchnoucím masem.
\"S něčím takovým, co jsme uviděli, když jsme se prodrali houštím mezi malými smrčky, se ani zástupce veterinární správy ani policie ještě nesetkali. Jednalo se o silně páchnoucí hromadu hovězích hlav s oddělenými spodními čelistmi, kostí končetin, páteří, vepřových noh s kopyty, vše se zbytky měkkých tkání prolezlých desítkami tisíc červů. V lebkách byly kulaté otvory po průstřelu a na povrchu lebek modrá barva, kterou se na jatkách označuje za rizikový materiál, určený pro odvoz do kafilérie. Jednalo se asi o 600 kilogramů hmoty ze zatím nezjištěných jatek,\" uvádí starosta.
Myslivci, kteří zbytky zvířat objevili, nález oznámili policii a ta k šetření přizvala veterináře a zástupce obce.
\"Tento podle vyjádření veterináře v okolí ojedinělý odstrašující případ, hodnotím jako trestný čin s vysokým stupněm společenské nebezpečnosti. Jednak jde o rizikový materiál, který se může dostat do potravinového řetězce nebo jeho výluh do spodních vod ve zdejší chráněné oblasti přirozené akumulace vod nebo rozšířit případnou nákazu vzduchem. Jde o porušení více zákonů ze strany obce zejména o odpadech, o obcích a obecně závazné vyhlášky obce Vraclav o způsobu likvidace odpadů. Obec může podle zákona o obcích uložit viníkovi pokutu až 200 000 korun\" připomíná Oldřich Koblížek, kterého mrzí, že náklady na likvidaci jakékoliv nepovolené skládky nese vlastník pozemku, na kterém se nachází, i když je v tom nevinně. A v tomto případě je to obec Vraclav.
Policie případ nadále šetří a představitelům malebné obce na Vysokomýtsku nezbývá než věřit, že pachatele vypátrají a dostane se před soud. I proto, aby se tento ojedinělý případ nestal precedentním.
\"Já sám pachateli přeji takové výčitky svědomí, které mu nedají spát, dokud se sám nepřizná,\" vyjadřuje své oprávněné rozhořčení Oldřich Koblížek.
Věřme, že jeho slova přispějí k odhalení totožnosti neznámého pachatele a jeho pomocníků.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí