zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rozjede se to během několika let

23.06.2004
Ovzduší
Rozjede se to během několika let
Martin Cmíral z poradenské společnosti Vertis je přesvědčen o tom, že obchodování s povolenkami na skleníkové plyny může splnit oba účely: omezit emise a zároveň přinést mnohým podnikům zisk. \"Žijeme v kapitalismu a snažíme se uplatňovat všechny jeho nástroje. Na jedné straně je trh, kde se využívá všech jeho motivací. Na druhé straně slouží tyto motivace k tomu, aby se docílilo co největšího pokroku při snižování emisí, zlepšování životního prostředí,\" říká Cmíral.

hn: Kde je hranice toho, aby se systém nezvrtnul do jednoho či druhého extrému?
Kjótský protokol i Evropská unie představují silné regulátory. Trvalo roky, než se připravil systém, který má zamezit jednomu i druhému extrému.

hn: Začne systém fungovat okamžitě po svém spuštění od nového roku?
Myslím, že zpočátku bude obchodování opatrné, všichni si na to budou zvykat. Bude to embryo, které se za pár let vyvine ve fungující systém.

hn: České podniky si stěžují, že jim chce Ministerstvo životního prostředí vydat zbytečně málo povolenek, že Kjótský protokol umožňuje více.
Je pravda, že někdo dostane trochu víc, někdo trochu méně. Jde o to, aby množství povolenek bylo úměrné okolním zemím. Aby jich nebylo více, ale ani aby náš systém nebyl přísnější.
Některé země, například Velká Británie, si kvůli tomu zadaly velkou studii, aby zjistily, jestli se v Evropě nenechá okrást.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí