zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ochránci poslali první stížnost do Bruselu. Vadí jim vodní kanál

24.06.2004
Voda
Ochránci poslali první stížnost do Bruselu. Vadí jim vodní kanál
K Evropské komisi míří z Česka poprvé po vstupu země do EU stížnost na činnost českých úřadů. Ochráncům přírody se nelíbí, jak úředníci postupovali při povolování stavby kanálu na Labi u Přelouče.
Ve stížnosti Evropské komisi, kterou včera podalo občanské sdružení Svoboda zvířat, stojí, že schválený projekt splavnění Labe je v rozporu s evropskými směrnicemi na ochranu přírody. Sdružení tvrdí, že tříkilometrový kanál zničí část slepého říčního ramene, což zlikviduje nebo vážně ohrozí šestadvacet chráněných druhů živočichů a rostlin. Tato oblast je navržena do evropské soustavy chráněných oblastí Natura 2000.
\"Sdružení využilo svého práva, které náleží každému občanovi Evropské unie,\" říká Pavel Doucha z Ekologického právního servisu, který organizaci zastupuje. \"Úřady se v povolovacích řízeních nezabývaly dalšími variantami splavnění Labe. Naší snahou tedy je prosadit alternativní řešení,\" dodal Doucha.
Výjimku pro výstavbu plavebního stupně na Labi, který má umožnit splavnění řeky až do Pardubic, vydalo Ministerstvo životního prostředí v prosinci. Úřad doufá, že Evropská komise rozhodne v jeho prospěch.
\"Domníváme se, že plánovaný kanál posoudilo ministerstvo dostatečně,\" říká mluvčí Karolína Šůlová. Dodala, že ministerstvo si vymohlo takové podmínky, aby příroda nebyla vodním dílem významně poškozena.
Investor, státní Ředitelství vodních cest, musí například vybudovat náhradní stanoviště pro ohrožené druhy.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí