zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stavba přehrad na řece Jang-c\'-ťiang je ekologickou hrozbou

24.06.2004
Voda
Stavba přehrad na řece Jang-c\ -ťiang je ekologickou hrozbou
Čínský veletok Jang-c\'-ťiang čelí kvůli výstavbě dalších přehrad vážné ekologické hrozbě. Vyplývá to ze zprávy Světového fondu na ochranu přírody (WWF), o které na svých internetových stránkách informovala zpravodajská stanice BBC.
Budování dalších hrází tento třetí nejdelší tok světa z ekologického hlediska ohrožuje víc než jiné světové řeky, uvedli experti WWF. Přehrady by podle nich mohly ohrozit i existenci některých vzácných místních živočichů - například čínského říčního delfína. Ten se vyskytuje pouze v Jang-c\'-ťiangu a v současné době už žije jen posledních několik desítek kusů.
WWF ve své zprávě také Peking kritizuje za to, že buduje či plánuje výstavbu většího počtu přehrad, než je obvyklé v jiných zemích. Na Jang-c\'-ťiangu se nachází i největší přehrada světa - Tři soutěsky.
Tyto velkolepé a prestižní projekty, které ekologové ostře kritizují, mají podle agentury Reuters ukázat nadvládu člověka nad přírodou a zároveň Číně zajistit dostatek elektrické energie. Na Jang-c\'-ťiangu se v současnosti staví nebo se plánuje výstavba 46 velkých přehrad.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí