zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Projekt holandsko-britsko-české spolupráce pro zlepšení kvality povolení v oblasti životního prostředí byl úspěšně dokončen

08.07.2004
IPPC
Projekt  holandsko-britsko-české spolupráce pro zlepšení kvality povolení v oblasti životního prostředí byl úspěšně dokončen

Projekt pro zlepšení kvality integrovaných povolení pro velká průmyslová zařízení byl úspěšně dokončen. Roční twinningový projekt „Posílení implementace Integrované prevence a omezování znečištění (IPPC)“  financovaný z programu Phare začal v srpnu 2003 a stál  € 0.55 milionů. Odborníci z britských a holandských úřadů životního prostředí sdíleli zkušenosti z povolování podniků s českými kolegy. Tato povolení „IPPC“ pokrývají všechny druhy emisí a environmentálních problémů. Český zákon o integrované prevenci je založen na legislativě Evropské unie s cílem  zajistit vysokou úroveň ochrany životního prostředí jako celku. Hlavní aktivity v projektu byly: 

·        Příprava příručky pro klíčové otázky zavádění IPPC do praxe jako je revize povolení a vyhodnocování přeshraničních efektů;

·        Uskutečnění tří školících seminářů s kapacitou až 80 zástupců hlavních účastníků řízení o vydání integrovaného povolení. Každý seminář trval 3,5 dne a zahrnoval komplikovanější aspekty vícesložkového povolování jako je určení nejlepších dostupných technik pro průmyslová zařízení a zajištění, že podmínky zahrnuté v povolení jsou jednoznačné, vymahatelné a garantují zlepšování životního prostředí.

·        Příprava návrhu integrovaného povolení pro elektrárnu ČEZ Prunéřov ve spolupráci  s Ústeckým krajským úřadem, Ministerstvem životního prostředí, Agenturou integrované prevence a Českou inspekcí životního prostředí. Povolení odráží návody a dovednosti získané v ostatních částech projektu. Tato aktivita byla příkladem nezbytné spolupráce partnerů pro včasné dokončení návrhu povolení. 

 

Během projektu byl kladen důraz na spolupráci mezi státními institucemi, průmyslem a nevládními organizacemi, aby se zajistilo dosažení požadavků environmentální legislativy co nejefektivnějším způsobem z hlediska nákladů. Filosofie školení byla založena na mezinárodně uznávané nejlepší praxi interaktivní práce, při které účastníci za asistence expertů pracovali ve skupinách, poté následovala zpětná vazba, diskuse a závěrečné shrnutí. Použití těchto školících technik podpoří vysokou kvalitu povolovacích řízení, která zajistí nejnižší možný dopad největších průmyslových zařízení na životní prostředí. Projekt byl realizován konsorciem holandských organizací (DCMR Agentura ochrany životního prostředí v Rotterdamu, Provincie Jižního Holandsko a společnosti Infomil) a Agentury životního prostředí z Velké Británie.

 

 

Britský twinningový poradce zodpovědný za projekt,  Martin Whitworth, řekl:

 

Během projektu bylo z vysoké úrovně spolupráce mezi partnery všech tří členských států zřejmé silné odhodlání připravovat povolení IPPC tak, aby zajistila vysokou úroveň ochrany životního prostředí jako celku. Výstupy tohoto projektu pomohou tvůrcům povolení v České republice připravit vysoce kvalitní a vymahatelná integrovaná povolení.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí