zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sto padesát let starý buk od Žerotína postoupil do finále

13.07.2004
Příroda
Sto padesát let starý buk od Žerotína postoupil do finále
Louny, Žerotín - Jako jediný strom z Ústeckého kraje postoupil 150 let starý buk lesní, rostoucí v žerotínských lesích, do soutěže, vyhlášené Nadací partnerství Strom roku.
Milovníci starých stromů přihlásili letos z Čech a Moravy celkem 87 stromů. Z nich pak porota, složená z odborníků a známých osobností vybrala 12, které postoupily do finále soutěže. V žerotínských lesích, mezi místními lidmi i odborníky známých jako Budlín (tak je les uveden i na mapách) strom stojí severozápadně od křižovatky silnice Hvížďalka Kroučová silnice do Nového Boru a Milého.
Asi 150 let starý žerotínský strom (na snímku) je vysoký kolem 20 metrů, kmen měří v obvodu 420 cm.
\"Buk, který zůstal při zakládání rychle rostoucích jehličnatých stromů před 150 lety zachován hlavně jako zdroj potravy pro divočáky, přišel o centrální kmen. To vedlo k mohutnému rozvětvení koruny, která narostla do pozoruhodných rozměrů,\" uvedla nedávno Olga Salačová z odboru životního prostředí Městského úřadu Louny. Na přelomu května a června byl strom vyhlášen památným stromem, po upozornění místních občanů. Strom do soutěže Strom roku přihlásila právě Olga Salačová, která pečuje o ochranu přírody a krajiny.
\"Žerotínský buk je jediným stromem z Ústeckého kraje, který se dostal do finále soutěže,\" připomněla. Účast ve finále je přínosem pro turistické zviditelnění celé oblasti, v níž strom roste.
Do finále postoupily nejkrásnější stromy, v nejpěknějších oblastech republiky s nejzachovalejší přírodou. Na první místo navrhla porota například dub v Orliském kaňonu u rybníků ve Vlašimi, o stříbro usiluje alej se 122 různými staletými stromy v Mníšku pod Brdy. Jako třetí zatím bodují dva jírovce v Dolních Kněžehladech u Týna nad Vltavou. Oba stromy, staré 220 let, mají kmeny 290 a 320 cm v průměru.

\"Všichni příznivci žerotínského buku by měli svou podporu vyjádřit hlasováním v jeho prospěch,\" míní starosta Loun Jan Kerner. Bližší podmínky o soutěži i podmínkách hlasování najdou zájemci na www.stromzivota.cz. Vítězný strom soutěže získá na rok zdarma péči předních dendrologických odborníků. V roce 2002 získala titul Strom roku lípa v Nepomyšli na Podbořansku.
Zdroj: 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí