zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Želvy v Čechách nejsou raritou

20.07.2004
Příroda
Želvy v Čechách nejsou raritou
Jablonec n. N. - Stále neúspěšný boj s želvami nádhernými svádějí pracovnice Ligy na ochranu zvířat. Oba exempláře jsou v druhé jablonecké přehradě už minimálně druhý týden, ale polapit se je zatím nepodařilo. Jsou nesmírně plaché a na hladinu se vynoří jen na pár vteřin k nádechu.
Jablonečané by je mohli považovat za dobrou atrakci, ale ochránci přírody se bojí že naruší přírodní rovnováhu. \"Je to zavlečení nepůvodního druhu,\" varuje Ivana Meščerjakovová z DDM Vikýř. Podle ní je to přestupek proti zákonu o ochraně přírody a krajiny. \"Je těžké zjistit toho, kdo je vypustil, ale každopádně mu hrozí nemalá pokuta,\" dodává.
Největší nebezpečí podle ní hrozí v tom, že jako predátoři kořist loví a naruší rovnováhu přírody. \"Jsou velkou konkurencí pro žáby bahenní, které jsou chráněné,\" míní Meščerjakovová. Chovatelské stanice jsou podle ní zavaleny želvami nádhernými, protože, když vyrostou, už je nikdo nechce. \"Lidé by si měli uvědomit, že jako roztomilá ozdoba malého akvária. Navíc se dožívají až čtyticeti let,\"upozorňuje.
Vypuštění želv do přírody původním chovatelem ale není v Čechách žádnou výjimkou. Žijí na jižní Moravě i ve středních Čechách. \"Páreček, který je v pražské Stromovce už pár let, vyvedl mladé a dnes jich tam žije asi dvacet,\" informovala tisková mluvčí jablonecké Městské policie Dana Hulíková, která se na své kolegy v Praze obrátila s prosbou o radu, jak postupovat. Po nálezu želv nádherných v jablonecké přehradě se mluvčí dorazovala také v zoologických zahradách v Praze, na Hluboké. \"Všichni odborníci se shodli, že pokud mají dostatek potravy, nepodaří se je na žádnou typickou želví laskominu nalákat,\" uvedla Hulíková.
I přestože je voda v jablonecké přehradě chladnější než by želvičky uvítaly, je podle znalců možné, že mohou bez obtíží přežít i jizerskohorskou zimu. \"Pokusy nevzdáváme a lovila jsem je několikrát,\" sdělila Dagmar Kubištová z lučanského útulku Dášenka s tím, že jednou jí unikla želva opravdu o vlásek.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí