zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zmrazená archa má zachránit ohrožená zvířata

29.07.2004
Příroda
Zmrazená archa má zachránit ohrožená zvířata
Britští vědci chtějí zmrazovat zvířata patřící k ohroženým druhům, aby zachovali jejich DNA v naději, že je jednou bude možno znovu přivést na svět pomocí klonování. Informovala o tom včera agentura AFP.
Projekt Zmrazená archa, nazvaný podle Noemovy archy, na níž měly být zachráněny živočišné druhy před potopou světa, předpokládá odebírání DNA a vzorků tkáně tisíců druhů, jimž hrozí vyhynutí.
Zmrazená DNA může být podle autorů projektu použita v budoucnosti. \"Soudím, že by se mohla použít pro případné klonování,\" řekl profesor Alan Cooper, ředitel biomolekulárního centra oxfordské univerzity.
V nadcházejících třiceti letech mohou z povrchu Země zmizet tisíce živočišných druhů. Archa pomůže uchovat jejich genetickou identitu, uvedli britští vědci.
První již odebrané vzorky umístili vědci v úterý večer do mrazáku v londýnském National History Museum. Jde například o přímorožce (turovitý savec), antilopu ze Sahary, které hrozí vyhynutí, či holuba Scorro pocházejícího z Mexika.

MEZITITULEK: Šestá vlna zániku živočišných druhů
Podle serveru stanice BBC odborníci předpokládají, že na Zemi právě dochází k další - už šesté - vlně zániku druhů. Na rozdíl od té poslední, kdy z povrchu planety zmizeli dinosauři, jsou ale dnes tisíce zvířat podle biologů v nebezpečí kvůli činnosti člověka.
Vědci odhadují, že během třiceti let zmizí z planety tisíce druhů zvířat včetně více než 1130 druhů savců a 1183 druhů ptáků. Chtějí nejprve shromažďovat tkáně nejohroženějších savců, ptáků, hmyzu a plazů a také zvířat, která přežívají jen v zajetí. Poté přijde řada na druhy, které jsou ohroženy vymřením v příštích desetiletích.
Podle profesora Coopera vědci tkáně živočichů zmrazí tekutým dusíkem o teplotě minus 140 stupňů Celsia, který pomůže dlouhodobě uchovat proteiny, hormony, enzymy i DNA, která nese genetickou informaci určitého druhu.
Sbírka bude umístěna v britském Muzeu dějin přírodních věd a v londýnské Zoologické společnosti. Na dalších místech po celém světě budou duplicitní vzorky.

MEZITITULEK: Autoři projektu: Klonování nyní nehrozí
Biologové podle svých slov nehodlají využívat vzorky pro klonování. Jak ale uvádí Alan Cooper, do budoucna není možné tuto techniku vyloučit: \"Klonování může být v budoucnosti jednou z oblastí, kde by se uchované vzorky daly použít.\" Rozhodně se podle něj ale nic takového nedá podniknout teď, kdy jsou tkáně zmrazené.
Autoři projektu tvrdí, že jejich úsilí bude mít v budoucnosti pro biology a ochránce přírody naprosto nevyčíslitelnou hodnotu.
Řada kritiků nicméně podle serveru BBC namítá, že by se vědci měli také snažit o záchranu stanovišť a biotopů všech ohrožených druhů. Ke skutečnému zaručení genetické rozmanitosti by totiž podle nich bylo třeba zachovat na tři tisíce jedinců od každého druhu.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí