zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odbory a zaměstnavatelé odmítají velké ptačí zóny

23.08.2004
Příroda
Odbory a zaměstnavatelé odmítají velké ptačí zóny
Odbory a zaměstnavatelé odmítají podobu programu Natura 2000, jak ji předpokládá připravované nařízení vlády. Prohlášení pětiny území Česka za chráněnou ptačí zónu by mělo negativní dopad na zaměstnanost a rozvoj ekonomiky, uvedli včera představitelé Českomoravské konfederace odborových svazů a Svazu průmyslu a dopravy. Požadují zmenšení rozsahu těchto území na čtvrtinu.
Přijetí současné podoby nařízení by podle odborů a zaměstnavatelů zvýšilo nezaměstnanost, mělo dopad na veřejné rozpočty a stalo by se brzdou rozvoje průmyslu a podnikání. \"Obě strany žádají, aby vláda návrh odmítla jako celek a vyzývají vládu, aby byl tento program přepracován tak, aby byl účelným a programovým kompromisem mezi ochranou přírody a perspektivami obyvatel ČR,\" stojí v prohlášení. Oba sociální partneři žádají kabinet, aby byl rozsah ochrany území stejný jako například v sousedním Polsku, kde činí asi pět procent.
Výhrady vůči rozsahu rezervací nedávno projevil i Odborový svaz pracovníků hornictví geologie a naftového průmyslu. Hornické odbory soudí, že rozsah plánovaných ptačích lokalit je příliš velký a že přijetí projektu by znamenalo likvidaci či značně ztížené podnikání v těžební činnosti s dopady do zaměstnanosti.
Podle některých ekologických aktivistů je naopak návrh území pro systém Natura 2000 nedostatečný.
Cílem soustavy Natura 2000, jíž se má na podzim zabývat vláda, má být ochrana biologické rozmanitosti prostřednictvím zachování nejhodnotnějších přírodních lokalit na území Evropské unie.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí