zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odbory ani zaměstnavatelé se Natury nemusejí bát

24.08.2004
Příroda
Odbory ani zaměstnavatelé se Natury nemusejí bát

Českomoravská konfederace odborových svazů, Odborový svaz pracovníků geologie, hornictví a naftového průmyslu a Svaz průmyslu a dopravy ČR v minulém týdnu shodně vyjádřily obavy, týkající se vyhlašovaných ptačích oblastí v rámci soustavy NATURA 2000. Bojí se, že se kvůli tomu zvýší nezaměstnanost, že se oblasti projeví negativně na veřejných rozpočtech, a že budou znamenat brzdu rozvoje průmyslu a podnikání. Opakuje se i výtka že Ministerstvo životního prostředí (MŽP) navrhuje vymezit ptačí oblasti na 20 % území rozlohy státu, a že nařízení vlády neobsahuje žádné kompenzace za ztížení podnikání.

Tyto obavy jsou ale podle MŽP liché a k jejich naplnění nedojde. Návrh ptačích oblastí zahrnuje nikoli dvacet, ale 8,6 % rozlohy státu. Navíc z této plochy je již dnes 60 % chráněno. Ptačí oblasti tedy nově zahrnují pouze 3,44 % z celkové rozlohy republiky. Rozloha navrhovaných oblastí je v porovnání s dalšími evropskými zeměmi relativně nízká [1].

„Ochranný režim v ptačích oblastech je mnohem měkčí, než ve stávajících chráněných územích,“ podotýká ministr Libor Ambrozek. O tom podle něj svědčí i to, že je možné aby jimi procházely např. dálnice (případ D47) nebo se podařilo najít kompromis (R35 u Komárova). Ochranné podmínky se nevztahují na zastavěná a zastavitelná území obcí. Na souhlas orgánů ochrany přírody jsou vázány pouze činnosti, které mohou přímo nepříznivě ovlivnit zachování a obnovu ekosystémů významných pro druhy ptáků, pro které je oblast vyhlášena, což požaduje evropská legislativa. O způsobu hospodaření v ptačích oblastech je také možné uzavřít s vlastníkem nebo nájemcem pozemku smlouvu; v takovém případě se žádný souhlas orgánu ochrany přírody již dále nevyžaduje. V případě, že by podmínky rozhodnutí o souhlasu omezily hospodaření na dotčeném pozemku, má vlastník ze zákona nárok na kompenzaci újmy.

„Jsem přesvědčen, že obavy, které předložily některé odborové svazy a Svaz průmyslu a dopravy, jsou liché a nic z toho, čeho se svazy obávají, se nestane,“ říká náměstek ministra životního prostředí Ladislav Miko. Naopak, další neexistence těchto oblastí může znamenat nebezpečí významného omezení dotací z evropských fondů v objemu desítek miliard korun ročně. „V každém případě se se zástupci všech těchto svazů rád sejdu a ještě před projednáním ve vládě si můžeme vzájemně vysvětlit případné nejasnosti,“ dodává Miko.

Další informace:

http://www.natura2000.cz

Poznámky:

[1] Navrhovaná plocha ptačích oblasti je v ČR nižší než v zemích srovnatelné velikosti jako je Rakousko s 14,7 % nebo Portugalsko s 9,4 %. V rozlohou menších státech je podíl ptačích oblastí na jejich území ještě vyšší, např. v  Dánsku 22,3 %, Nizozemí 24,1 %, v Belgii 14,1 %. Z přistupujících států pak Slovensko navrhuje  28 %, Maďarsko 15 %, Slovinsko 24 %, Estonsko 14 %.
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí