zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Filipínách byl objeven nový druh ptáka

03.09.2004
Příroda
Na Filipínách byl objeven nový druh ptáka
Pravděpodobně nový druh nelétavého ptáka objevili vědci na malém zalesněném ostrůvku Calayan v oblasti severních Filipín.
Tento zástupce rodu chřástalovitých nazvaný latinsky Gallirallus calayanensis je velký asi jako vrána, má tmavě hnědé zbarvení a výrazný oranžovočervený zobák a nohy. Skupina filipínských a britských expertů si ho všimla při své expedici na ostrov vzdálený zhruba 520 kilometrů od filipínské metropole Manily. Místní obyvatelé ptáka znají, ale není nikde registrován.
"Je to dost neobvyklé. Většina druhů již byla dokumentována, ale tento nález dokazuje, že máme stále co objevovat. Možná existují další ostrovy, které vědci dosud přehlíželi," prohlásil filipínský ekolog Carl Oliveros.
Podle odhadu přírodovědců je v oblasti zmíněných opeřenců asi 100 až 200 párů, a nejsou proto považováni za bezprostředně ohrožené. Rozvoj silniční sítě na ostrově obývaném 8500 lidmi však může podpořit další osídlování, které hrozí ztrátou přirozeného životního prostředí ptáka a příchodem nových dravců, jako jsou kočky a krysy.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí