zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obyvatelé hrozí protesty proti plánované skládce

27.09.2004
Odpady
Obyvatelé hrozí protesty proti plánované skládce
Společnost Nika Chrudim uvažuje o vybudování skládky komunálního odpadu v bývalém cihlářském dolu. Recyklační linka má být jedna z nejmodernějších. Rosice před lety bojovaly proti spalovně, nyní se chystají do boje zas.

Chrast/Rosice - Mezi oběma městečky, na dohled od obytné zástavby, může vzniknout komerční skládka komunálního odpadu. Jedna z největších a nejmodernějších na Chrudimsku. Lidé z Rosic se ale proti tomu bouří.
V bývalém dole na cihlářskou hlínu, který koupila, ji chce vybudovat chrudimská firma Nika.
"Nebudou tady klasické zavážky jako jinde, abychom do opuštěného dolu vysypávali popelnice. Vybudujeme moderní linku na recyklaci odpadů. Plasty k plastům, železo k železu a papír k papíru. Nezamoříme okolní přírodu. Recyklovat se dá 70 procent odpadů," slibuje majitel firmy Jaroslav Strnad.

Postavíme se na odpor!
Občané tomu ale nevěří. Mají s podobnými záměry už zkušenosti. Na přelomu 90. let měla na stejném místě vyrůst spalovna tuhých komunálních odpadů. Obyvatelé se tehdy vzbouřili, pod petici jejich občanského hnutí se podepsala celá vesnice a investora vyhnali.
"Prodělali jsme si už své. Nejdřív se spadem z cihelny, potom tady zase chtěli postavit spalovnu. Ta společnost si může být jistá, že se tady lidé postaví do jednoho šiku a jejich skládce zabrání," řekl Josef Sokol, který se angažoval v hnutí proti spalovně.

Rekultivace nebo skládka?
"Důl je podle našeho územního plánu určen k rekultivaci. Pokud se nepletu, skládka domovních odpadů a rekultivace moc společného nemají. Bohužel ale zákony mohou hovořit jinak a mám signály od odborníků, že si oba dva termíny opravdu nemusí protiřečit. Nic oficiálního ale nevíme, ani od společnosti. Soudě podle odporu proti spalovně se ale lidé postaví proti," řekl starosta Rosic Luboš Netolický.
Osud dolu tak má v rukou hlavně Chrast, do jejíhož katastru důl zasahuje. Pokud její zastupitelé odhlasují žádost firmy na změnu územního plánu města, mohla by mít zelenou.
"Domluvíme se ale s Rosicemi, co na to říkají. Nepůjdeme proti nim," řekl zdejší tajemník Jiří Sochor. Město si od skládky slibuje nižší náklady za svoz odpadů a příjmy do rozpočtu.
Firma upozorňuje, že projekt je jen ve fázi podnikatelského záměru.
"Zatím pouze mapujeme situaci," podotkl podnikatel Strnad.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí