zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Spor rozhodnou až čísla

08.10.2004
Ovzduší
Spor rozhodnou až čísla
Zástupci průmyslu sice hovoří o kompromisu, možná však dosáhli velkého vítězství. Vláda rozhodla, že podnikům přidělí povolenky na vypuštění téměř 108 miliónů tun emisí oxidu uhličitého za rok. Je to přinejmenším o patnáct miliónů více, než si zpočátku představovalo Ministerstvo životního prostředí.
V očích ochránců životního prostředí se tím vláda odepsala, to však pro tuto chvíli není podstatné. V "průmyslové" době to dříve či později potká jakýkoli kabinet. Běžného daňového poplatníka by proto měly více zajímat jiné souvislosti tohoto rozhodnutí.
Nikdo se nemusí bát, že by zapojení Česka do obchodu s povolenkami v příštích letech brzdilo rozvoj domácího průmyslu. Naše kvóta umožňuje stavět mnoho nových zdrojů energie (a tedy i znečištění), aniž by majitelé museli povolenky nakupovat.
Pro zdraví lidí a přírody to dobrý vývoj není, buďme však realisté: ve spojení s dalšími škodlivinami by jim daly pořádně zabrat i ty minimalizované limity. Sotva však z toho můžeme zaslepeně vinit energetiky a další průmyslníky. Vždyť je to většinová volba v situaci, kdy důsledně zelená politika získává jen mizivou podporu voličů.
Kdo tedy vlastně má pravdu? To časem ukáží čísla. Až se proti sobě postaví přidělené povolenky a emise skutečně vypuštěné za kalendářní rok, uvidíme, zda kompromis odpovídal realitě, nebo zda vláda průmyslníkům zdarma poskytla "šeky", které mohou prodávat jiným znečišťovatelům. Pokud by došlo na druhou variantu, bude záležet na Evropské komisi, zda to vyhodnotí jako nedovolenou státní pomoc průmyslu. A zda za to s Českem tvrdě zúčtuje...
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí