zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lidi už rok trápí kouř ze slévárny

22.10.2004
Ovzduší
Lidi už rok trápí kouř ze slévárny
Obyvatelé čtvrti Podháj sepisují petice, kterými poukazují na znečištěné ovzduší kouřem a zápachem z místní slévárny.

Hostinné - Petice občanů z Podháje proti štiplavému kouři byly prostřednictvím města vždy předány České inspekci životního prostředí (ČIŽP).
Její pracovníci však ve výrobě Krkonošské slévárny nikdy neshledali nedostatky. Letos došlo k montáži registračního zařízení provozu cirkulačního čerpadla mokrého odlučovače tuhých znečišťujících látek kuploven. Složitě znějící název znamená, že se případné unikající zplodiny v provoze měří.
"Čekáme na limitní hranice pro kysličník uhličitý a pachy," vysvětlil dále ředitel Jaroslav Mach. Sám považuje stížnosti lidí za zpolitizované.
"Metalurgická fabrika tady stojí roky, podmínky byly horší. Lidi jsou někým ovlivňováni," neodpustil si spekulaci ředitel.
"Kontrolorů bylo bezpočet. Prolezli všechno. A vždy odjeli bez připomínek," dodal.
Tento fakt nepopírá ani místostarosta Tomáš Anděl. I jeho desky na úřadě naplňují dokumenty zřejmě patové kauzy. Rozporuplně zní sdělení pracovníků ČIŽP.
"Píší, že se ztotožňují se stanovisky obyvatel ohledně nadměrného zatěžování lokality. Dokonce prý mají sami určité podezření, že všechna zařízení slévárny nefungují stále úplně dobře. Avšak při kontrolách pochybení neshledali," parafrázoval Tomáš Anděl.
Občané čtvrti Podháj jsou naštvaní a dochází jim trpělivost. Petic už napsali bezpočet a stav se nezměnil.
"Každý den nám tady odpoledne pach otravuje život," zlobila se například Marcela Kobylková. Nepříjemné ovzduší je podle ní stále horší.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí