zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Radnice chtějí spalovny mimo města

25.10.2004
Odpady
Radnice chtějí spalovny mimo města
V Kladně a Mladé Boleslavi přemýšlejí, jak neobtěžovat lidi dopravou odpadků

Středočeský kraj uvažuje o výstavbě dvou plazmových spaloven komunálního odpadu. Zařízení, která jsou podle odborníků ekologičtější a šetrnější k životnímu prostředí než klasické spalovny, by měla stát v blízkosti Kladna a Mladé Boleslavi.
Plazmová metoda spalování ničí odpady při několikanásobně vyšších hodnotách, než je tomu u běžných spaloven. Výsledkem je tak téměř čistá pára, elektrická energie a jen v menší míře teplo.
Představitelé obou měst proti stavbě plazmových spaloven nic nenamítají. Shodují se ale v tom, že by jejich provoz neměl obtěžovat obyvatele města. Především zatěžovat je dopravou odpadu do nich. Mladoboleslavský primátor Svatopluk Kvaizar nicméně problém s dopravou nevylučuje. Na schůzce s veřejností připustil, že právě transport odpadu do spalovny by mohl znamenat větší zátěž než samotný provoz zařízení.
Stejného názoru je i primátor Kladna Dan Jiránek. Trvá na tom, že zařízení musí stát v blízkosti některé ze silnic první třídy. "Plazmové elektrárny představují jednu z nejlepších technologií a neměly by negativně ovlivnit životní prostředí. Je však nutné počítat s nárůstem dopravy. Samozřejmě nechceme, aby nám nákladní vozy s odpadem jezdily v ulicích města," vysvětlil primátor.
Přestože celý projekt plazmových spaloven je teprve v úvodní fázi, má už své odpůrce. Jsou to hlavně ekologičtí aktivisté ze sdružení Arnika a také představitelé menších obcí v okolí Mladé Boleslavi včetně Nepřevázky, kde se už v minulosti zvažovala výstavba klasické spalovny nebezpečných odpadů. Ti o naprosté ekologičnosti zařízení pochybují a mají navíc obavy, že se do spalovny bude dovážet odpad i z jiných lokalit.
Jindřich Petrlík z Arniky je například přesvědčen, že ani plazmové spalování nezabrání vzniku toxických látek. "Z hlediska znečištění ovzduší je tato technologie lepší, nicméně jedna od druhé se liší. Jsou například takové, které mají vyšší produkci soli, čímž se do ovzduší dostává chlorovodík," řekl Petrlík. Tvrdí, že mnohem účelnější by bylo zlepšit současný systém třídění odpadu a ten dále recyklovat.
Kraj však plazmové spalovny považuje za vhodnou alternativu pro likvidaci komunálního odpadu a v budoucnu možná i starých ekologických zátěží. Podle náměstka středočeského hejtmana Františka Váchy je nutné o nové technologii diskutovat.
"Setkání s veřejností mělo tuto diskusi na téma nové likvidace odpadů zahájit. Zatím jde pouze o záměr, samotné realizaci by předcházely přísné schvalovací procesy," upozornil Vácha. Dodal, že kromě ekologického provozu má plazmová spalovna další podstatnou výhodu a tou je výroba elektrické energie. Ta by měla také podstatně rychleji zajistit návratnost investovaných peněz.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí