zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Plýtváme ropou na stavbách

10.11.2004
Obecné
Plýtváme ropou na stavbách
K článku Drahá ropa vynáší těžařům miliardy (HN 27. říjen) chci dodat: Posuzovat ropu jen jako předmět obchodu a nebrat zřetel na její energetický význam pro Zemi je krajně neodpovědné.
Přesto tento stav podporujeme. Například většina běžných stavebních materiálů jako cihla, kámen, cement, písek, dřevo, které jsou bez problémů opakovaně použitelné nebo recyklovatelné, je nahrazována stavební chemií, kde je výchozí surovinou právě zmiňovaná ropa.
Podíl stavební chemie se neúměrně zvýšil předimenzováním tepelných izolací, kterými se polepuje většina zchátralých panelových domů. Výroba těchto izolačních souvrství je podstatně dražší než konečný efekt v podobě slibovaných energetických úspor.
Místo toho, aby se používala vhodnější technologie s využitím recyklátů a snížila se spotřeba pevných chemických izolantů, zvýšila se pouze cena ropných produktů a rizikové technologie se používají i nadále. Zatímco dnes bezohledně a nehospodárně předimenzováváme izolační souvrství, za několik let budeme řešit jejich likvidaci. Spotřeba energie na likvidaci těchto směsných stavebních odpadů bude vyšší, než spotřebovala jejich výroba a montáž. Ropu však již nikdy do země nevrátíme. Je mi líto, že znovu promarňujeme prevenci a jako hlupáci odstraňujeme až následky.
AUTOR: Alois Palacký, alois.palacky@post.cz
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí