zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Práce na čištění povodí Dyje začnou ještě letos

16.11.2004
Voda
Práce na čištění povodí Dyje začnou ještě letos
Deset obcí v Jihomoravském kraji a kraji Vysočina se během dvou let dočká modernizace čističek odpadních vod a kanalizací. Miliardový projekt v pátek svými podpisy stvrdili představitelé obcí, Svazu vodovodů a kanalizací měst a obcí (SVKMO) a realizátoři staveb.
"Završilo se dlouhé období," řekl Právu prokurista SVKMO Josef Gut. Po pěti letech příprav a vyjednávání o podmínkách je podle něj všechno uzpůsobeno tomu, aby ještě letos v prosinci započaly práce.
Projekt počítá i s rozpočtovou rezervou okolo 10 %. "Pokud při pracích nenarazíme na starořímské bojiště nebo něco podobného, rozpočet dodržíme," míní Gut. "Nevýhodou je, že lidé neuvidí, kde se ty peníze utratí," míní boskovický starosta František Sivera. Navíc rozkopané cesty a špatná dopravní dostupnost obyvatele zúčastněných obcí rozhodně nepotěší. "Všichni to ale musíme přežít ve zdraví," podotýká Gut.
Samy obce mají ale z podepsání smlouvy radost. "Slibujeme si od toho, že tak u nás budou odstraněny dlouhodobé záplavové oblasti," vysvětluje podporu projektu starosta Moravských Budějovic Jan Nekula. Právě zmírnění škod způsobených povodněmi považují mnozí starostové za největší přínos. Část obcí byla totiž zaplavena nejen při ničivých povodních v roce 1997, ale i v letech 1998, 2001 a 2002. "V minulých letech jsme už na kanalizaci vynaložili značné prostředky. Tohle je poslední etapa a byl bych rád, kdyby se povedla," dodal Nekula.
Projekt se pozitivně odrazí na kvalitě vody v řekách. "Neodpovídající čištění odpadních vod v Novém Městě na Moravě a v Bystřici nad Pernštejnem je rozhodující pro současnou kvalitu vod Brněnské přehrady, využívaných celou brněnskou aglomerací," řekl Gut.
Projekt Ochrana vod povodí řeky Dyje ovlivní podle Guta kvalitu života téměř 130 tisíc obyvatel na Boskovicku, Třebíčsku, Žďársku a v okolí Šlapanic. Modernizace čističek a kanalizací byla jednou z vstupních podmínek EU, na které si Česko vyžádalo odklad do roku 2010. Právě fondy EU mají pokrýt až dvě třetiny veškerých nákladů.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí