zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropská komise už zareagovala na návrh Národního alokačního plánu

06.12.2004
Ovzduší
Evropská komise už zareagovala  na návrh Národního alokačního plánu

Evropská komise už poslala do Prahy své dotazy k návrhu Národního alokačního plánu ČR na léta 2005 – 2007 (NAP) [1]. Na zpracování odpovědí se bude podílet MŽP společně s MPO; očekáváme i spolupráci s  dotčenými průmyslovými svazy, především při shromažďování potřebných statistických podkladů. Oficiální lhůta pro zpracování odpovědí vyprší v úterý 7. prosince. Poté, co Evropská komise odpovědi zanalyzuje, budou pokračovat případné další konzultace mezi Bruselem a Prahou.

Evropská komise vyžaduje doplnění některých informací obsažených v českém návrhu NAP a upozorňuje na potřebu detailnějšího řešení některých jeho principů. Zejména se jedná o následující:

-         zdůvodnění očekávaného růstu emisí ve vazbě na růst ekonomiky, vývoj uhlíkové náročnosti, vývoj produkce jednotlivých sektorů

-         vysvětlení očekávaného vývoje emisí v kontextu oficiálních projekcí a plánovaného dosažení podílu obnovitelných zdrojů energie

-         zdůvodnění absence potenciálu snižovat emise

-         podrobnější rozpracování pravidel pro přidělování povolenek pro nové účastníky a pro individuální korekce

-         dopracování alokace na úroveň zařízení včetně zohlednění bonusů

Poznámky:

[1]  Návrh národního alokačního plánu, jednoho z klíčových nástrojů obchodování s emisemi skleníkových plynů, schválila vláda 6. října 2004 . Plán je připraven na období 2005-2007 a umožňuje přidělit podnikům povolenky až do výše 107,66 miliónu tun oxidu uhličitého ročně. Tento systém se v České republice týká asi 430 zařízení. Obchodování by se mělo naplno rozběhnout od 1.1.2005. Plán je sestaven na základě kritérií evropské směrnice a přesně stanoví, jakým způsobem budou povolenky podnikům přidělovány.

Každá povolenka představuje právo vypustit jednu tunu emisí CO2 a je volně převoditelná v rámci EU. Povolenky budou přidělovány zdarma a pouze provozovatelům zařízení, jejich držitelem se však může stát jakákoliv fyzická nebo právnická osoba.
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí