zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Cena vody v Česku výrazně poroste

07.12.2004
Voda
Cena vody v Česku výrazně poroste
PRAHA - Voda v tuzemsku od roku 1989 mnohonásobně podražila. Její cena je však proti průměru západních zemí Evropy stále méně než poloviční, a tak se bude stále zdražovat.
"Ceny se budou postupně přibližovat EU, ale spíš státům s nižší úrovní ceny," řekl předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací Ota Melcher s tím, že vstupy dosud nestojí tolik co ve vyspělých zemích EU. Metr krychlový přišel loni v Česku zhruba na 38 korun, tedy asi na 1,2 eura. V zemích EU to bylo v průměru zhruba 2,7 eura. Vyplývá to z údajů, které poskytla Veolia Water ČR.
Do cenového vývoje v tuzemsku se ale výrazně promítnou závazky vůči unii v oblasti ekologie, například povinnost vybudovat kanalizaci a odpovídající čistírnu v každém městě nad 2000 obyvatel. Náklady na požadované standardy v odkanalizování a čištění odpadních vod se odhadují na 75 miliard korun. Asi ze 40 procent se to zřejmě bude krýt z vlastních zdrojů majitelů infrastruktury, tedy měst a obcí, což se projeví v cenách vody, uvedl Melcher.
Další tlak na zdražování podle něj bude představovat reprodukce nově vybudovaného majetku a také obnova mnohdy zastaralých sítí. Nakolik to vše pocítí lidé v účtech za vodu, bude záviset na podílu státu na financování. "Očekáváme, že cena vodného a stočného se v příštích
letech bude zvedat zhruba o tři procenta nad inflaci," odhadl Melcher.
Podle studie Nusconsulting Group ve vybraných deseti zemích EU patřila loni k nejdražším voda pro domácnosti v Dánsku a Německu, kolem 4,5 eura (140 korun) za metr krychlový. Například v Británii to bylo kolem 2,9 eura a ve Francii 2,6 eura. Extrémně nízká cena, 0,68 eura (21 korun) za metr krychlový, byla v Itálii, kde jsou ale dodavatelé nuceni prodávat vodu drobným spotřebitelům pod náklady.
V Česku spotřebuje jedna osoba měsíčně kolem 3150 litrů, za což zaplatí 126 korun. Roční náklady čtyřčlenné rodiny na vodu se pohybují okolo 6000 korun.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí