zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nezákonný dovoz odpadu ze zahraničí

15.12.2004
Odpady
Nezákonný dovoz odpadu ze zahraničí
Moderátor (Světlana Zárubová):
Ministerstvo životního prostředí povolilo německé firmě Műnche-recycling, aby mohla dovážet odpad do liberecké spalovny Termizo. Podle ministerstva je dovoz odpadu ze zahraničí za účelem jeho likvidace nezákonný. Německá firma se proti rozhodnutí odvolala.

Podle předběžné dohody by mělo v liberecké spalovně skončit zhruba 6000 tun německého odpadu. Pro Termizo jde o výhodný podnik. Německá společnost by totiž za zničení odpadu musela zaplatit mnohem více než domácí firmy. Místním ekologům se to ale nelíbí.

Simona Jašová, předsedkyně regionální pobočky Děti Země, Liberec:
Ty naše velké obavy z toho jsou, že to bude odpad asi dost problémový, protože jinak by se jim to nevyplatilo takovou dálku vozit. Je to zvláštní.

Podle spalovny má ale jít o zbytkový komunální odpad, tedy o takový, který se v závodě běžně pálí. Ministerstvo životního prostředí ale žádost bavorské firmy zamítla.

Karolína Šůlová, mluvčí Ministerstva životního prostředí, Praha
Do České republiky je dovoz odpadu za účelem odstranění naším zákonem zakázán.

Německá společnost Műnche-recycling se ale odvolala. Zákon sice likvidace zakazuje, ale povoluje dovoz v případě dalšího využití, a to spalovna zaručuje. Teplo, které pálením odpadu vzniká, dál prodává do rozvodných sítí. Ministerstvo proto musí žádost znovu posoudit. Ekologické organizace proti udělení výjimky bojují.

Zuzana Tachovská, Občanské sdružení "Lidi pro Liberec˝, Liberec:
To by samozřejmě chtěli všichni provozovatelé vydělávat více než vydělávají, takže to by znamenalo ve finále, že by se za rok nebo za dva k nám hromadně mohl dovážet odpad z Rakouska a Německa.

Vedení spalovny ale na tom nevidí nic špatného. Staré státy Evropské unie spolu obchodují.

Pavel Bernát, ředitel společnosti TERMIZO, Liberec:
Německo přebírá z Holandska 4 miliony tun odpadu ročně a nikomu to nepřipadá zvláštní. Je to prostě jednotný trh EU, a to je samotný základ vytváření takového to společenství.

O případném udělení nebo neudělení výjimky by mělo ministerstvo rozhodnout ještě do konce letošního roku.

ČT 1
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí