zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ostrava rozšiřuje skládku odpadů

22.12.2004
Odpady
Ostrava rozšiřuje skládku odpadů

OSTRAVA - Rozlohu zhruba pět hektarů a kapacitu pro asi 500 000 m3 odpadů má skládka tuhého komunálního odpadu (TKO),

kterou za 60 mil. Kč v Ostravě-Hrušově vybudovala firma OZO (Odvoz a zpracování odpadu) Ostrava.

Tato tzv. IV. etapa skládky byla realizována na severozápadním okraji předchozích tří etap skládky TKO na území bývalé skládky stavebních sutí mezi ulicí Bohumínskou a železniční tratí Ostrava - Bohumín. Nově vybudovaná skládka je provedena podle současně platných norem a předpisů. Její stavební části slouží k tomu, aby byl vliv skládkování na okolí minimální. Těsnicí systém tvoří nepropustná,

60 cm silná vrstva zhutněného jílu a 1,5 mm silná polyetylenová fólie chráněná před protržením geotextilií. Drenážní systém skládky je tvořen 30 cm vysokou vrstvou štěrku, v níž je uloženo perforované potrubí pro odvod skládkové vody do dvou nepropustných jímek, sdělila Marie Václavková z tiskového oddělení magistrátu.

Po ukončení ukládání odpadu v r. 2009 se o rok později předpokládá zahájení rekultivace tzv. IV. etapy skládky s jímáním a využíváním skládkového plynu. Všechny čtyři skládky TKO v Ostravě-Hrušově byly vybudovány na území postiženém průmyslovou, především pak důlní činností.

Po ukončení ukládání odpadu se plocha promění díky rekultivaci v zalesněné návrší, na němž laik těžko pozná, že se jedná o uzavřenou skládku, dodala Václavková s tím, že pro Ostravu je výhodné mít skládku na svém území, protože nemusí odvádět poplatky za skládkování městského odpadu. Občané tak ušetří ročně až 20 mil. Kč.

Zdroj: Haló noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí