zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Severská burza odložila obchod s povolenkami

06.01.2005
Ovzduší
Severská burza odložila obchod s povolenkami
Pro malý zájem obchodníků odložila z ledna na únor severská burza s elektřinou Nord Pool začátek obchodování s emisemi oxidu uhličitého. Na burzu se zapsalo jen deset obchodních společností. Burza čeká, až se na ni přihlásí více obchodníků, uvedl jeden z manažerů projektu Per Otto Larsen.
Nord Pool chce být jedním z hlavních trhů, na němž se bude s emisními povolenkami v Evropě obchodovat. Je jednou ze čtyř evropských burz, které se o lukrativní trh ucházejí spolu s mimoburzovními makléři.
Podle agentury Bloomberg se vůdcem na trhu s emisemi může stát německá burza European Energy Exchange (EEX), Německo totiž produkuje nejvíce oxidu uhličitého v Evropě. Dalšími významnými hráči jsou rakouská EXAA a britská International Petroleum Exchange.
Evropská komise počítá s tím, že se do projektu zapojí asi dvanáct tisíc firem, včetně elektráren, výrobců oceli a jiného energeticky náročného průmyslu.
Česká republika se zatím na tomto obchodu nepodílí. Znečišťovatelé v Česku dostanou povolenky až někdy počátkem jara. Evropská unie dosud schválila národní emisní plány 21 členským státům, na něž se vztahuje 1,5 miliardy emisních kreditů. Na souhlas z Bruselu čeká vedle českého plánu také program polský, italský a řecký. Tato čtveřice by měla obdržet 0,7 miliardy povolení. Celkově tak bude letos vydáno emisních povolenek za více než devatenáct miliard eur.
Česká vláda Evropskou komisi žádá o 107 miliónů emisních povolenek, každá je na jednu tunu skleníkových plynů. To je objem asi o osmnáct miliónů tun převyšující emise CO2, které do ovzduší vypustily české továrny na přelomu tisíciletí
Evropská komise si od celého projektu slibuje, že do roku 2007 sníží emise CO2 o dvě až tři procenta.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí